Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka. Dosavadního soudce Nejvyššího správního soudu schválil Senát na návrh hlavy státu na konci května. Zeman jej ve čtvrtek ocenil za odvážná rozhodnutí v minulosti i neortodoxní přístup.

"Chtěl bych ocenit i to, že jste odmítl titul Právník roku, protože odmítnutí tohoto titulu v každém případě prozrazuje jisté neortodoxní pojetí, a to je mně vždycky sympatické," poznamenal Zeman.

"Nepovažuji se ani za neortodoxního, ani za odvážného," reagoval na prezidentova slova novopečený ústavní soudce. Odvážní jsou podle něj soudci a policisti, kteří řeší organizovaný zločin a drogové dealery. Ti jsou podle Šimíčka ohroženi mnohem víc než správní soudci jako on. Nad nabídkou přijmout kandidaturu na ústavního soudce prý neváhal. "Tyto nabídky se neodmítají," poznamenal. Hned první den mu na Ústavním soudu přidělili 170 kauz, ve kterých bude soudcem zpravodajem.

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu také předsedal senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval tak například právě o rozpuštění Dělnické strany, o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky nebo naposledy o stížnostech na nedávné volby do Evropského parlamentu.

Zeman již dříve ocenil soudcovu odvahu, s níž po jeho zvolení českým prezidentem kritizoval údajné lži v Zemanově volební kampani.

Čtyřiačtyřicetiletý Šimíček je fanouškem fotbalového týmu Baník Ostrava a sám také fotbal v rodné Ostravě závodně hrával, vždy na místě pravého obránce. Není proto náhodou, že za jeden ze svých nejdůležitějších a profilových judikátů sám označuje ten, který se týká švarcsystému ve sportu, konkrétně u prvoligových fotbalistů.

Ve dvou po sobě jdoucích průlomových rozhodnutích Šimíčkův senát prohlásil, že nikdo nesmí zaměstnance nutit pracovat na živnostenský list. Na druhou stranu, pokud se tak pracovník se zaměstnavatelem dohodne a dává to v daném povolání smysl, nemá zase stát právo nikoho tlačit do pracovní smlouvy.

"Třeba u fotbalistů by nefungovaly přestupy. Představte si, že za hráčem Sparty by přišel Arsenal Londýn a řekl mu, ať dá výpověď, po dvou měsících je volný, uzavře novou pracovní smlouvu, a Sparta nedostane nic," vysvětluje Šimíček druhé rozhodnutí, které se týkalo právě jeho oblíbeného sportu.

Ukazuje i jeho názorovou orientaci, která je také spíše na pravém křídle a sám ji označuje jako "liberálně-konzervativní" s tím, že ctí tradice, ale ve vztahu stát–občan je liberální.

Spolu se Šimíčkem senátoři schválili novým ústavním soudcem místopředsedu Krajského soudu v Brně a prezidenta Soudcovské unie Tomáše Lichovníka, kterého Zeman jmenuje za týden. Odmítli advokáta Jiřího Nykodýma, který se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce.

Nykodým byl teprve druhým kandidátem, kterého Senát Zemanovi neodsouhlasil. Tím prvním byl loni předseda pražského městského soudu Jan Sváček.

Související