Vláda se odhodlala k tvrdšímu postihu švarcsystému. Resort práce a sociálních věcí vypracuje jeho jasnou definici a zvýší počet kontrol nelegální práce. K tlaku se připojí i ministerstvo financí Andreje Babiše, které se hrozí miliardových daňových úniků.

"Švarcsystém považuji za velký problém ekonomiky a je nutné proti němu zakročit," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová týdeníku Ekonom. Předpokladem jsou novely, které podle ní zajistí efektivní nástroje na potírání práce načerno.

Větší význam má, že se na dosud nezničitelný švarcsystém chystá resort financí. "Stát přichází o nemalé částky na odvodech. Tyto zdroje pak chybějí při financování systému veřejného zdravotního pojištění a hlavně v důchodovém systému," vysvětluje Babišova náměstkyně Simona Hornochová.

K regulaci švarcsystému proto má od počátku roku 2016 přispět kontrolní výkaz u DPH. Ten je sice určen hlavně ke kontrole placení daně z přidané hodnoty, ale podle expertů ministerstva financí může sloužit i jako cenná indicie při odhalování švarcsystému. Pokud z kontrolního výkazu bude prokazatelné, že osoba samostatně výdělečně činná (tedy plátce) dlouhodobě pracuje jen pro jeden subjekt, může se tento poznatek stát důvodem pro případnou kontrolu.

Ačkoli stále jde pouze o kontroly a nikoli třeba o zvýšení daní a pojistného, jak pro živnostníky navrhují někteří experti, podnikatelé se v době slabého hospodářského růstu začínají obávat o pracovní místa. Dávají přednost buď tiché toleranci švarcsystému, nebo jeho úplné legalizaci.

Černí pasažéři

Loni inspektoři úřadů práce odhalili švarcsystém u 196 zaměstnaných osob, přičemž ze tří čtvrtin šlo o cizince. V 19 podnicích udělili pokuty za 6,5 milionu korun. Původně měly být kontroly tvrdší, avšak ostrý postup za exministra Jaromíra Drábka vyvolal takový odpor podnikatelů, že je tehdejší vláda Petra Nečase nechala zastavit. "Ačkoli se ani tehdy firmy nehroutily, faktem je, že se zkazilo vše, co se zkazit dalo," hodnotí s odstupem času tuto akci šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Masivní atak se odvolal a zvláštní příměří trvá dodnes. Resort práce je ostatně opatrný i teď a tvrdí, že "hlavní problém nelegálního zaměstnávání spočívá v jiných formách než v tzv. švarcsystému". Tím se myslí práce úplně bez smlouvy či práce cizinců bez povolení k zaměstnání nebo povolení k pobytu.

Švarcsystém zůstává rozšířen mezi pomocnými dělníky ve stavebnictví, personálem v restauracích a hotelech, kadeřnicemi nebo učiteli jazykových škol. Stal se zvykem u programátorů, grafiků či realitních makléřů a odhalen byl i u výrobních pásů. Využívá ho dokonce státní správa - různí externí poradci pracují na fakturu, smlouvu o provedení práce či díla.

Co tedy se švarcsystémem? Jaké tři cesty jsou možné? Dočtete se v aktuálním vydání časopisu Ekonom.

obalka Ekonom 242014

Související