Nový slovenský prezident Andrej Kiska v neděli složil ústavou předepsaný slib a ujal se úřadu. Jednapadesátiletý nováček v politice se stal čtvrtým prezidentem od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993.

Prezidentský slib Kiska složil do rukou šéfky Ústavního soudu na slavnostní schůzi slovenské sněmovny, která se konala v budově Slovenské filharmonie v historickém centru Bratislavy. Kromě poslanců a členů vlády se akce zúčastnili také diplomaté, zahraniční státníci pozváni nebyli.

Ve vysoké politice Kiska dosud nepůsobil. V minulosti byl spolumajitelem společností, které se zabývají katalogovým a splátkovým prodejem. Právě na prodeji podílů v těchto firmách Kiska zbohatl, hodnota jeho majetku dosahuje několika milionů eur.

Nového slovenského prezidenta už v pondělí čeká první pracovní cesta. V Budapešti si spolu s kolegy z České republiky, Maďarska, Německa a Polska připomene 25. výročí pádu komunismu. Kiska už dříve uvedl, že jeho první oficiální návštěva ve funkci hlavy státu povede do Prahy.

Kiska zvítězil v březnové přímé volbě prezidenta, ve které se o hlasy Slováků ucházel rekordní počet 14 kandidátů. V rozhodujícím kole hlasování Kiska porazil premiéra a předsedu strany Smer – sociální demokracie Roberta Fica. V křesle hlavy státu Kiska vystřídal Ivana Gašparoviče, kterému skončilo druhé pětileté funkční období.

Slovenský prezident má podle ústavy spíše omezené pravomoci, může ale například blokovat nominace vlády a parlamentu na obsazení postů vedoucích představitelů některých úřadů a institucí. Souhlasu hlavy státu podléhají i některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Hlava státu z vlastní iniciativy naopak nemůže odvolat člena vlády nebo navrhovat zákony.

Související