Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v úterý odvolala svého náměstka pro vězeňství a trestní politiku Pavla Šterna (nominovaného ČSSD).

Podle Válkové je důvodem Šternovo chování ve věci tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Řekla to novinářům po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO). Štern podal kvůli postupu Válkové ohledně tendru trestní oznámení.

Válková v úterním rozhovoru pro Českou televizi (ČT) uvedla, že si další spolupráci se Šternem nedokáže představit. Jeho případné odvolání chtěla ale nejdřív konzultovat s poslanci za ANO.

Štern v minulých dnech odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru na elektronické náramky pro domácí vězně a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Válková snažila získat o průběhu řízení informace, na které nemá nárok. Válková pak tendr zrušila. Odůvodnila to pochybnostmi o transparentnosti.

"Je to logický krok za to, co udělal. Myslím, že jsem se chovala jako normální manažer. Kdyby bylo po mém, odvolala jsem ho už včera (v pondělí). Byla to (ze strany Šterna) neadekvátní reakce, zkratkovité chování, nedovedu si vysvětlit," řekl Válková.

Ministryně počítá s tím, že koaliční ČSSD nominuje na post náměstka nového kandidáta.

Válková navrhne Milana Bořka na předsedu krajského soudu, Veselého zatím ne - čtěte ZDE

Štern potvrdil, že v úterý vyrozumění o odvolání dostal. Řekl, že dostal nabídku na jiné zařazení v rámci ministerstva. Tu ale nevyužije.

Odvolaný náměstek zatím neví, co bude dělat, chce ale veřejně bránit svoji pověst. Dodal také, že na problémy kolem tendru v minulém týdnu upozornil šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Babiš jej údajně podpořil v názoru na to, že ministryni nemá informace o výběrovém řízení vydávat, řekl Štern.

Válkové se zastal poslanecký klub ANO i Babiš. "Pan Štern moji podporu nemá, měl to řešit jinak. Ten způsob je absurdní a nepřijatelný," řekl ještě před odvoláním náměstka. Za Šterna se zase postavil místopředseda klubu ČSSD Roman Váňa.

Ministryně spravedlnosti má podle premiéra Sobotky poslední šanci prokázat své schopnosti při řízení ministerstva. Pokud tuto možnost promarní a projeví jakékoliv další zaváhání, bude podle něj muset z funkce odejít.

"Je to natolik významná událost, že se na tom musím se svými kolegy, poslanci za hnutí ANO poradit, jaké kroky přijmu. Nebudu to dělat jako solitér," prohlásila ještě před rozhodnutím Válková.

Související