Kriminalisté chtěli ve čtvrtek vyslechnout exšéfa pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého obviněného s dalšími třemi lidmi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Podle jeho advokáta Daniela Teleckého ale odmítl vypovídat.

Tři ze čtyř obviněných policie ve čtvrtek večer propustila. Zadržen zůstal pouze Dbalý, kterého chce žalobce poslat do vazby. Bojí se, že by Dbalý mohl utéct nebo ovlivňovat svědky. Informoval o tom server Novinky.cz.

Podle serveru také Dbalý věděl o chystaném stíhání dva dny před tím, než ho policie zatkla. Sám se podle svého obhájce Daniela Teleckého přihlásil v úterý vyšetřovatelům. Ti mu měli říct, že se nic dít nebude. 

Právník Telecký nechtěl novinářům sdělit podrobnosti o případu. Potvrdil pouze, že zastupuje Dbalého kvůli podezření kolem digitalizace chorobopisů. "Jsou k tomu prováděny úkony. Jsme v přípravné fázi, bude se dál rozhodovat. Využili jsme práva nevypovídat," dodal.

Policie lékaře prý zadržela krátce po jeho noční službě. "Teď se dostáváme do 48. hodiny, kdy mu vlastně nebyl umožněn spánek, což mi zavání spánkovou deprivací. Druhá věc je, že před samotnou realizací moje kancelář hovořila se zde přítomným vyšetřovatelem a nabízeli jsme součinnost," uvedl Telecký. Zatím podle něj není jasné, jestli bude policie navrhovat uvalení vazby.

Policie obvinila ve středu čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů Nemocnice Na Homolce. Údajně postupovali jako organizovaná skupina. Jsou podezřelí z praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky – dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci.

Žalobkyně Městského státního zastupitelství v Praze Dagmar Máchová se  důrazně ohradila proti tvrzení některých médií, že kauza chorobopisů původně na zastupitelství skončila "u ledu".

Popsala, že zastupitelství sice věc v roce 2012 skutečně odložilo, tento postup nicméně přezkoumalo pražské vrchní státní zastupitelství již pod vedením Lenky Bradáčové a potvrdilo jej jako správný. Máchová prý v roce 2013 kauzu znovu otevřela, a to na základě reportáže České televize. Věc si však od ní poté přebralo vrchní státní zastupitelství.

Škoda je nejméně 57 milionů korun

Obvinění prý nemocnici způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. O případu informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze na svém webu.

Server Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou bývalý generální ředitel nemocnice Vladimír Dbalý a jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný. Podle Mladé fronty Dnes je dalším obviněným Petr Kutil, někdejší ředitel dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical. Čtvrtým obviněným je údajně zaměstnanec Holte Medical Pavel Kocourek, napsaly Lidové noviny.

Státní zástupce Zdeněk Matula dříve uvedl, že čtveřice si trestnou činností přišla na více než 53 milionů korun. Policie kvůli kauze zasahovala na několika místech, byla i v areálu nemocnice, a to v doprovodu Toběrného.

Nemocnice zadala veřejnou zakázku na digitalizaci chorobopisů v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

Související