Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura prohlásil, že by zrušil funkci ministra vlády pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Stojí podle něj jen zbytečné peníze. Současného ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) navíc kritizoval za jeho záměry.

Okamura to řekl v nedělní Partii na TV Prima. Dienstbier se k Okamurovým výrokům nechtěl vyjadřovat. "Já extremisty nekomentuji," řekl ministr.

"Ministra pro lidská práva přece vůbec nepotřebujeme. Tento ministr je dalším v řadě po panu Michaelu Kocábovi, po paní Džamile Stehlíkové. Vždyť to vidíme, řeší práva cizinců a ti s námi nemají vůbec nic společného," prohlásil Okamura.

Dienstbiera kritizoval za údajnou snahu o pozitivní diskriminaci Romů, za snahu zavést kvóty pro ženy na kandidátkách politických stran a za úmysl prosadit volební právo pro cizince.

Okamura opakoval, že například volební právo do parlamentu nemají cizinci v žádné zemi EU s výjimkou Británie a Portugalska. Tam podle něj mohou do parlamentu volit občané bývalých kolonií těchto zemí.

Ministr Dienstbier však koncem března řekl, že cizinci ze zemí mimo EU, kteří v Česku dlouhodobě žijí, by mohli budoucnu volit v komunálních volbách. Řekl tehdy, že chce proto začít debatu o případném volebním právu pro migranty a o změně volebních zákonů.

"Ministr Dienstbier tady vymýšlí nesmysly a já ho vyzývám, aby se soustředil na lidská práva českých občanů a majoritní společnosti," řekl Okamura.

Související