Zásadní otázka tohoto týdne zní: Jaký je adekvátní trest pro europoslance a lídra svobodných Petra Macha, který se v úterý, při zahajovacím zasedání nového europarlamentu otočil spolu se svým britským kamarádem Nigelem během hudební produkce Beethovenovy Ódy na radost, "hymny" Evropské unie, zády k hudebníkům?

Machovo gesto nenechalo nikoho chladným. Eurooptimisté v tom vidí nevychovanost, drzost, ba přímo pohrdání hodnotami a symboly Evropské unie, s čímž svobodní v podstatě ochotně souhlasí. Eurorealisté, zejména ti z ODS, to označili za "dětinskost". Ovšem přece jen, i když si to ještě málokdo dovedl vážně představit, svobodní jsou teď jejich největší soupeři.

Takže Jan Zahradil se alespoň pochlubil, že on se sice neotočil jako Mach s Faragem, ale alespoň zůstal sedět, a možná dokonce i zívnul, ale protože je slušně vychovaný, dal si přitom ruku před pusu. Zbytek sestavy ODS, tedy Evžen Tošenovský, nebyl na protest - stejně jako posledních pět let, kdy seděl v Bruselu - vůbec vidět.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru