Mexické úřady našly náklad nebezpečného radioaktivního materiálu z dodávkového automobilu, který kdosi ukradl nedaleko mexické metropole. Náklad iridia 192 ležel opuštěný na ulici několik kilometrů od místa krádeže, napsala agentura Reuters.

Oblast kolem nákladu zajistily vojenské jednotky, dokud kontejner označený symboly pro nebezpečné materiály z místa nálezu neodvezl státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Dodávkový vůz byl ukraden ve čtvrtek. Náklad patřil jedné firmě z metropole, jejíž jméno ani účel použití radioaktivního izotopu iridia úřady nezveřejnily.

Pokud by materiál opustil kontejner, mohl by lidem nacházejícím se v okolí způsobit silné ozáření a jejich organismu vážné a trvalé problémy. Radioaktivní izotop iridium 192 se používá například v radioterapii pro ozařování nádorů, využití má i v rentgenech. Zdraví nebezpečný je kvůli gama paprskům, které vyzařuje.

V prosinci skončila v Mexiku v nemocnici šestice zlodějů, kteří ukradli náklaďák s vysoce radioaktivním kobaltem 60. Přestože pachatelé po zjištění, o jakou látku jde, vůz i s nákladem vrátili, jevili příznaky ozáření a měli vážné zdravotní obtíže.

Podobné krádeže se podle policie v Mexiku stávají proto, že mají zloději spadeno na automobily, o jejich nebezpečném nákladu nemají ani tušení.

Související