Ministr životního prostředí Richard Brabec připravuje dotační podporu na zavedení nízkoemisních zón v Praze a doufá, že se postupně přidají i další města.

"Stát by měl nové technologie podporovat propagačně a legislativně, nebránit tomu. Konkrétní technologie jsou v této chvíli na dlouhou debatu," říká Brabec.

 HN: Vy teď s Prahou domlouváte spolupráci na vyhlášení nízkoemisních zón, kam by nesměla stará auta. O tomto tématu jste se tento týden bavil i se svou německou kolegyní Barbarou Hendricksovou. Prý budou dokonce i dotace pro města, která tyto zóny chystají...

Ano. V rámci národních programů. Bude to obdoba kotlíkových dotací ve smyslu spolupráce ministerstva a obcí. Podpora bude určena na zavedení nízkoemisních zón, plánujeme podporovat sdílení aut nebo cyklodopravu.

Když jste zmínil Německo: to, co jsme s německou ministryní životního prostředí projednali a potvrdili, je vzájemné uznávání nízkoemisních plaket, které mají řidiči na předním skle. Na rozdíl od Německa, které tím má pokrytou řadu měst, to u nás nikde není, byť to zákon umožňuje. Logicky první město, kde by to vzniknout mohlo, je Praha.

Umím si představit i to, že úkolem Státního fondu životního prostředí by bylo mimo jiné vytisknout ty plakety, zajistit jejich administrativu. Vzhledem k tomu, že se blíží komunální volby, toto bude nepochybně jedno z témat. Zakázat vjezd aut je citlivé, byť se shodneme, že staré motory někde nemají co dělat. Je to krok správným směrem.

HN: Řada měst si ale stěžuje, že by zóny zavedla, ale že je s tím spojená složitá administrativa. Nepřemýšlíte o revizi toho, co města musí podniknout?

Řekl bych, že v tuto chvíli čekáme na pilotní projekt, pak jsme připraveni se o tom bavit. Když se ukáže, že je zde společenská poptávka a že by to kolabovalo na administrativě, která by se zdála příliš složitá, tak si tu nebudeme vymýšlet nějaké obstrukce. Myslím, že si to odladíme na Praze.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.