Pokud začne platit výhodnější, desetiprocentní sazba DPH pro knihy, většina knihkupců a nakladatelů zlevní nově vydané tituly a dotisky. Vyplývá to z ankety serveru IHNED.cz.

O třetí sazbě DPH, do které by knihy měly spadat, budou rozhodovat poslanci na mimořádné schůzi, která začíná v úterý. Zákon by vstoupil platnost od 1. ledna 2015.

U knížek, které už leží na pultech obchodů, se zřejmě cenovky přepisovat nebudou. Většina knihkupců a nakladatelů slibuje až zlevnění knížek vydaných od začátku příštího roku.

Najdou se však výjimky. Například nakladatelství Vyšehrad, pokud snížení daně projde sněmovnou, Senátem a podepíše ho prezident, půjde s cenami dolů už u knih vydaných na podzim. "Z dříve vydaných knih zlevníme některé z titulů, které máme ještě ve velkém množství na skladě," plánuje Pravomil Novák, ředitel nakladatelství. Podobný přístup má nakladatelství Grada - to bude počítat nižší DPH už u knih, které vyjdou v září.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.