Lidovci jsou po návratu do sněmovny opět zárukou klidné síly, jak hlásaly jejich předvolební slogany z 90. let. Zatímco dvě větší vládní strany ČSSD a ANO se pravidelně o něčem dohadují, křesťanští demokraté to jakoby pozorují zpovzdálí.

Předseda KDU-ČSL a vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek teď stojí před úkolem, jak z ministra financí vymámit více peněz pro badatele. "Klesáme v žebříčku konkurenceschopnosti. Je tu řada firem, které z obavy, že bude ještě hůř, raději neinvestovaly a ujel jim vlak. Vezměte si patenty, licence, úroveň škol. Když se podíváte na srovnatelné země, všude pokulháváme," přiznává.

HN: Tím, že vláda znovu zřídila váš post vicepremiéra pro vědu, dala najevo, že ji ta oblast zajímá...

Tím si nejsem tak úplně jist.

HN: Cože?

Většina vlády to vnímá tak, jak říkáte. Ale jsou i tací členové kabinetu, kteří netuší, k čemu věda vlastně je.

HN: Vládě předkládáte návrh na výdaje na vědu. Jak to s ním vypadá?

Ze zákona takový materiál předložit musím. Jsou tam ale zásadní připomínky. Ministerstvo financí chce peněz uvolnit výrazně méně, než kolik navrhuje Rada pro výzkum, vývoj a inovace. A jsou tam rozpory institucí jako Akademie věd nebo Grantová agentura, které chtějí také víc. S financemi jsme zatím dohodnuti na nějakém navýšení, ale musíme jednat ještě dál.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.