V Ústřední vojenské nemocnici v pondělí v jedenáct hodin dopoledne zemřel rotmistr Jaroslav Lieskovan, který byl minulé úterý těžce zraněn při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Oznámilo to ministerstvo obrany. Útok z minulého týdne tak má na svědomí životy pěti českých vojáků.

"Dnes v dopoledních hodinách podlehl v Ústřední vojenské nemocnici Praha následkům zranění rotmistr J. L. (1975), který byl v úterý 8. července 2014 při patrole u základny Bagrám v provincii Parván těžce zraněn po útoku sebevražedného atentátníka," uvedlo ministerstvo.

Muže do nemocnice ve Střešovicích převezli v neděli večer ve velmi vážném stavu. Předtím se v americké vojenské nemocnici v Afghánistánu podrobil několika operacím, ale vybavení nemocnice navzdory nasazení personálu nemohlo poskytnout zraněnému další péči. Česká nemocnice mimo jiné mohla poskytnout náhrady orgánů, které mu selhávaly.

"Byli jsme si vědomi toho, že převoz je vyšší riziko. Věřili jsme ale, že se zázraky dějí a že se Jaroslav L. se svými zraněními vypořádá. Převoz jsme nepokládali za poslední službu," uvedl generál Petr Pavel na tiskové konferenci.

Voják utrpěl "těžké polytrauma", poškozené měl orgány i tkáně. Nemocnice ve Střešovicích měla v plánu mnohočetné záchranné operace včetně cévní rekonstrukce a zajištění náhrady za selhávající orgány.

Rotmistr se narodil v roce 1975. "Jaroslav Lieskovan, všemi zvaný Lesák, byl takovou duší jednotky," poznamenal Pavel. "Byl pro svoje kolegy v jednotce takovým starším, zkušenějším, ale zároveň tím, který jim dodával sílu a sebevědomí. V jeho osobě skutečně jednotka přichází o hodně," dodal generální náčelník české armády.

Armáda nabídla rodině padlého rotmistra stejný vojenský pohřeb, jaký chystá v tomto týdnu jeho kolegům. Rozhodnutí je plně na rodině, zdůraznila armáda.

K vojákově smrti se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pozůstalým vyjádřil soustrast a poděkoval americkým i českým lékařům za jejich péči. "Chci současně poděkovat všem českým vojákům na zahraničních misích včetně Afghánistánu za jejich nasazení a profesionalitu, se kterými plní české spojenecké závazky," dodal Sobotka.

Čtyři čeští vojáci, kteří padli v úterý v Afghánistánu, budou pohřbeni 17., 18. a 21. července v Chomutově, Hradci Králové, Týništi nad Orlicí a Jičíně. Smuteční obřady se uskuteční s vojenskými poctami. Ty zahrnují vojenskou hudbu, přítomnost čestné jednotky, mimořádné povýšení padlých vojáků a doprovod pro pozůstalé.

Armáda v pondělí také na svých stránkách zveřejnila totožnost čtyř českých obětí úterního sebevražedného atentátu. Útok nepřežili četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr David Beneš.

Jména padlých vojáků armáda podle Růžičkové zveřejnila se souhlasem jejich rodin. "Tímto zároveň žádáme všechny, aby z úcty k nim respektovali v plné míře lidský rozměr této tragické situace i hluboký zármutek, jemuž jsou blízcí vojáků v současné době vystaveni," zdůraznila mluvčí.

"Armáda České republiky ztratila své čtyři muže, respektované profesionály a kolegy, vojáky tělem i duší," dodala.

Klusák se narodil v roce 1980, nastoupil do armády v červenci 2000 a po celou dobu své profesní kariéry byl příslušníkem 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Ze základní pozice pancéřovníka postupně postoupil přes řidiče až na staršího operátora velitelského družstva 2. výsadkové roty. Sloužil v šesti zahraničních misích, z toho čtyřikrát v Afghánistánu. Pohřben bude 21. července v Jičíně.

Poslední rozloučení s o rok mladším Ligačem bude 18. července v Týništi nad Orlicí. Ligač byl u 43. výsadkového praporu v Chrudimi pouze o tři měsíce kratší dobu. U této jednotky začínal u minometného družstva, poté postoupil přes družstvo AGS a odstřelovače až na střelce výsadkového družstva. Do Afghánistánu byl vyslán dvakrát.

Šenkýř se narodil v roce 1975. Po absolvování přípravné služby byl v roce 2006 zařazen na pozici řidiče jednotek u tehdejší 14. brigády logistické podpory a následně u 13. dělostřelecké brigády. K 43. výsadkovému praporu do Chrudimi byl přeložen v dubnu 2011. V zahraniční misi byl poprvé. S Šenkýřem se lidé budou moci rozloučit 18. července v Hradci Králové.

O den dříve bude v Chomutově pohřben Beneš, který se narodil v roce 1986 a vojákem byl od ledna 2006. V Afghánistánu byl třikrát. V armádě působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

Ostatky padlých byly do Česka letecky převezeny ve čtvrtek, po příletu letadla se na kbelském letišti uskutečnil za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana pietní ceremoniál.

Hlídka v úterý kontrolovala místo odpaliště raket poblíž spojenecké základny Bagrám. Vojáci mluvili s místními obyvateli, když se mezi nimi odpálil útočník. Útok kromě v pondělí zemřelého nepřežili čtyři čeští vojáci, dva afghánští policisté a několik civilistů.

 V noci na neděli čelili čeští vojáci v Afghánistánu dalšímu útoku. Hlídka při něm byla napadena střelnými zbraněmi a protitankovými granáty. Voják ve střelecké věži vozidla utrpěl středně těžká zranění.

Současnou strážní jednotku hlídající leteckou základnu Bagrám tvoří 150 vojáků z 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších útvarů české armády. Jejich úkolem je hlídkovat ve dvacetikilometrovém okolí základny, zabraňovat raketovým útokům nebo zjišťovat informace od civilistů. Na místě jsou od dubna. Od října by je měli vystřídat kolegové ze 72. mechanizovaného praporu Přáslavice.

Do Afghánistánu se nyní chystají vojáci, kteří nahradí pět padlých. Odletí v nejbližších dnech.

Včetně pondělního úmrtí česká armáda v afghánské misi ztratila deset mužů. Úterní útok s pěti oběťmi byl nejtragičtější.

Armáda kvůli opakovaným útokům zavedla podle náčelníka generálního štábu Petra Pavla některá opatření, která se týkají vykonávání hlídek. Chce tak vyloučit opakování podobných incidentů. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že Česko nesmí projevit už kvůli vojákům zařazeným v misích nerozhodnost nebo slabost.