Ten scénář vznikl, když jednou přemýšlela, jak se nejlépe zabít.

Šutry v kapsách, celovečerní debut animátorky Signe Baumaneové, původem z Lotyšska, ale usazené a tvořící v New Yorku, je zpovědí ženy trpící maniodepresí. Stejně jako řada dalších v její rodině.

Sestřenice i babička svůj způsob, jak vše skončit, domyslely do konce. Babička si ale ve dvacátých letech na lotyšském venkově, když vstoupila do vody, napoprvé zapomněla ony šutry do kapsy vzít. Taková nedomyšlenost!

O depresi Baumaneová pojednává zvesela a poeticky. Jednotlivé osudy proplétá s velkými dějinami země, přes kterou se přehnali Němci i Rusové. Trochu večerníček, trochu Švankmajer, hodně metafor a představivosti.

HN: Od roku 1998 žijete v New Yorku, narodila jste se ale v Lotyšsku a část dětství strávila na ostrově Sachalin. Jak se tam vaše rodina dostala?

Jako dítě jsem byla vězněm svých rodičů. Musela jsem dělat to, co mi řekli. Jednoho dne otec jednoduše oznámil, že se budeme stěhovat na Sachalin, protože si v novinách, nastříhaných na záchodě jako toaletní papír, přečetl, že tam hledají meliorační inženýry. Vyšel z toalety a řekl mé matce, stěhujeme se na Sachalin. Ona zajásala a na pět let jsme tam odjeli. Byli mladí, chtěli žít, nebyli zcela šťastní a chtěli změnu.

HN: Jaké to bylo dětství?

Úžasné, ale hodně dětí umíralo.

HN: Proč?

Neexistovaly školky, takže jsem plno času trávila bez dozoru rodičů. Jako ostatní děti. Dali mi na krk klíč a řekli mi, ať nechodím k vodě a dávám pozor na auta.

Po škole jsem se toulala s kamarády. Jednou jsme míjeli mladšího kluka, kterého jsme znali a jenž si hrál u rybníka. Pár hodin nato už jsme jen viděli jeho otce s bidlem, jak prohledává dno a vytahuje bezvládné tělo. Mám na to velmi kinematografickou vzpomínku. Vidím, jak otec nese svého syna na rukou ulicí, neskutečně pomalu, skoro nemůže zvedat nohy. A vedle něj naříká matka. Vykřikuje, že Sašenka otevírá oči, že žije. Její křik mě přesvědčil, že je něco velmi špatně.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.