Společnost Skanska staví v pražském Braníku nové bytové domy. Komplex nazvaný Branické náměstí má vyrůst na místě bývalých zelinářských zahrad. V jejich okolí stojí hlavně rodinné domy. Teď by tady měly stát sedmipatrové bloky s 377 byty. Místní kvůli tomu sepisují petice a žalují magistrát.

Od října by se developerovi mohlo rovnou stát, že mu město stavbu kvůli výšce vůbec nepovolí. Praha ve středu schválila "revoluční" pravidla pro stavby v hlavním městě a ta mimo jiné nařizují brát ohled na celkovou "výškovou hladinu" v místě.

Magistrát přitom nestanovuje žádné výškové limity. Výšku budov chce město omezovat jen podle toho, jak vysoké objekty v okolí už stojí.

"Nový předpis zavádí takzvanou kontextuální regulaci. To znamená, že stavba by měla odpovídat charakteru okolních staveb, aby tomu prostředí pomohla a naopak na něm neparazitovala," řekl serveru IHNED.cz spoluautor nových stavebních předpisů, urbanista a architekt Filip Tittl.

V současnosti neexistují v Praze žádná pravidla ani metodika, podle které by se posuzovalo, jak k výškovým stavbám přistupovat. 

Nové stavební předpisy proto obsahují takzvané výškové hladiny. Ty vycházejí z 3D modelu Prahy, který město dokončuje a ve kterém jsou zaznamenány všechny stavby a jejich výška.

"Každý, kdo bude chtít na nějakém místě stavět, si podle toho, jak jsou vysoké okolní budovy, může vypočítat výškovou hladinu. A jí musí přizpůsobit svoji stavbu," upřesňuje Tittl. "Stavební předpisy tedy neříkají, kde jsou jaké hladiny, ale vytváříme systém, jak ji vypočítat a jak se jí přizpůsobit," dodává.

Revoluční počin, jak označil nové předpisy pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), řeší i to, aby se nové budovy nestavěly příliš nízké. To znamená, že na místě, kde stojí hned několik "mrakodrapů", by se neměly objevit například jednopodlažní budovy.

Ve středu schválené předpisy jsou součástí tří zásadních dokumentů, které upravují, jak bude Praha v budoucnu vypadat. Patří k nim ještě Manuál veřejných prostranství a zatím nedokončený územní plán.

Magistrátní Institut plánování a rozvoje, který za dokumenty stojí, se inspiroval především městy, která jsou Praze kulturně nejblíže, tedy hlavně Berlínem, Vídní nebo Currychem.

Související