Společnost Skanska staví v pražském Braníku nové bytové domy. Komplex nazvaný Branické náměstí má vyrůst na místě bývalých zelinářských zahrad. V jejich okolí stojí hlavně rodinné domy. Teď by tady měly stát sedmipatrové bloky s 377 byty. Místní kvůli tomu sepisují petice a žalují magistrát.

Od října by se developerovi mohlo rovnou stát, že mu město stavbu kvůli výšce vůbec nepovolí. Praha ve středu schválila "revoluční" pravidla pro stavby v hlavním městě a ta mimo jiné nařizují brát ohled na celkovou "výškovou hladinu" v místě.

Magistrát přitom nestanovuje žádné výškové limity. Výšku budov chce město omezovat jen podle toho, jak vysoké objekty v okolí už stojí.

"Nový předpis zavádí takzvanou kontextuální regulaci. To znamená, že stavba by měla odpovídat charakteru okolních staveb, aby tomu prostředí pomohla a naopak na něm neparazitovala," řekl serveru IHNED.cz spoluautor nových stavebních předpisů, urbanista a architekt Filip Tittl.

V současnosti neexistují v Praze žádná pravidla ani metodika, podle které by se posuzovalo, jak k výškovým stavbám přistupovat. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.