My vám schválíme Jourovou, vy nám některé naše programové priority. O takové dohodě by se podle zdroje z okolí premiéra Bohuslava Sobotky mělo jednat při schůzce se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. 

Ta by se měla odehrát ještě před pondělním jednáním koaliční rady. Lidé z vedení sociální demokracie pak mluví o připravenosti strany podpořit kandidátku ANO Věru Jourovou výměnou za podporu některých programových priorit ČSSD, například vyššího nárůstu minimální mzdy nebo rychlejšího růstu platů hasičů a policistů. V pondělí by již českou nominaci měla projednat vláda.

Ministerský předseda by jasnou dohodou s Babišem předešel možnému dalšímu protahování vyjednávání o českém kandidátovi na eurokomisaře, které by mohlo výrazně oslabit pozici Česka při jednání o konkrétním portfoliu s příštím šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Z koalice i proto zní, že po pondělním jednání koaliční rady musí být jasno.Lidé z okruhu Sobotky přitom mluví o personální vstřícnosti ČSSD výměnou za programovou vstřícnost ze strany ANO, a tedy o podpoře Jourové.

Rádi by na oplátku získali souhlas Babišova hnutí se zvýšením minimální mzdy o více než 500 korun od začátku příštího roku, jak se koalice dříve dohodla, nebo rychlejším růstem platů hasičů a policistů. Ty by v příštím roce měly jako ostatním státním zaměstnancům vzrůst o 3,5 procenta.

Když pak v pondělí kandidaturu současné ministryně pro místní rozvoj odsouhlasí koaliční rada, bude o ní podle všeho ve stejný den jednat i vláda.

Jourovou pak bude ještě čekat slyšení před parlamentním výborem pro evropské záležitosti, než její kandidaturu kabinet definitivně potvrdí. Na ministerstvu by ji pak podle informací ze sociální demokracie měla nahradit její náměstkyně pro evropské programy Klára Dostálová.

V minulosti se v médiích mluvilo i o tom, že by sociální demokracie mohla vyměnit podporu pro Jourovou, která je náhradou za původního kandidáta ANO Pavla Teličku, za možnost vybrat osobnost na důležitý post generálního ředitele státní služby. To se ale nezdá pravděpodobné.

Dříve se přitom spekulovalo, že by v takovém případě mohl být kandidátem ČSSD na šéfa státní služby expremiér Vladimír Špidla.

Ten to ale jasně odmítl. "Ten důvod je jednoduchý: Já jsem příliš sociální demokrat, než aby mi někdo důvěřoval, že si tam budu počínat objektivně a nestranně," uvedl. Dodal, že i kdyby takovou nabídku dostal, tak by ji odmítl.

Související