Poslanec za hnutí ANO Radek Vondráček předkládá novelu zákona, která zcela zakáže kouření ve všech prostorách stravovacích zařízení, tedy všude, kde se prodává jídlo či nápoje. Pokud by byla schválena, začala by platit už za půl roku. Informaci přinesla Česká televize.

Novelu podle Vondráčka vítají všichni poslanci ANO. "Nevím o nikom, kdo by můj návrh nepodpořil," sdělil Vondráček serveru IHNED.cz. Poslankyně ANO Věra Jourová přitom v lednové anketě Hospodářských novin se zákazem kouření v restauracích nesouhlasila. Návrh zákona předložil Vondráček se souhlasem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Novela by nahradila stávající povinnost restauratérů stavebně oddělit kuřácké a nekuřácké prostory a viditelně je označit. Tu v roce 2009 prosadil bývalý poslanec ODS Boris Šťastný. Šťastný se mnohokrát pokusil prosadit i celoplošný zákaz kouření v pohostinství, nenašel ale ve sněmovně potřebnou podporu.

Tu nemusí podle politologa Jana Bureše z Metropolitní univerzity Praha získat ani aktuální návrh z dílny ANO. Vše podle něj závisí na tom, kolik je ve sněmovně kuřáků. "Udivuje mě, že s tím přišlo právě hnutí ANO, protože tento zákon poškodí podnikatele," uvedl pro IHNED.cz. Podpora svobodného podnikání je přitom jedním z programových bodů současné vládní koalice.

Politolog Milan Znoj z Ústavu politologie FF UK je přesvědčen, že se hnutí ANO snaží novelou pouze získat větší podporu voličů. "ANO samozřejmě je stranou, která se snaží získat sympatie podnikatelů. Z tohoto pohledu je jejich rozhodnutí nelogické. Na druhou stranu se musejí etablovat na politické scéně," uvedl pro IHNED.cz. "Vědí, že podpora zákazu kouření mezi občany roste. Snaha získat podporu právě nejenom mezi podnikateli vede ANO k tomu, že si dávají tento cíl, přispět k zákazu kouření v restauracích."

S novelou zákona souhlasí i předseda vlády Bohuslav Sobotka. Pro celoplošný zákaz kouření v restauracích se vyjádřilo patnáct ze sedmnácti členů jeho kabinetu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček však pokládá za vhodnější, aby poslanci počkali na prosincové projednávání připraveného protikuřáckého zákona, v němž je úplný zákaz kouření v restauracích také obsažen.

Důvodem, proč ANO nyní vyrukovalo s vlastním návrhem, je podle Znoje vnitrokoaliční boj. "ANO se s ČSSD přetahují, kdo je působivější, viditelnější a významnější stranou koalice. Obě jsou tak na roveň, a koaliční politika je do značné míry dána snahou trošku trumfnout toho druhého a dostat se do popředí."

Že je novela pokusem předvést se, soudí i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. "Politici si to vezmou jako téma, protože je to téma velmi zajímavé a média o něm ráda hovoří," vyjádřil se pro Českou televizi. Stárek se obává, že novela zákona znevýhodní některé stávající provozovny, například čajovny, které běžně nabízejí zákazníkům vodní dýmky. Ohrožena jsou podle něj i vesnická pohostinství. Zákazníci si prý raději dají pivo a cigaretu doma na zahradě. Podle Stárka je situace o to horší, že pohostinská zařízení v současné době "v mnoha případech operují na hraně přežití".

Podle výzkumu společnosti Ipsos a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ale 48 % populace považuje právě cigaretový kouř za největší problém restauračních zařízení. Úplný zákaz kouření v pohostinství by uvítalo 78 % Čechů.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.