"Pokud nepřijde tajfun, v září nastupuji v pobočce Home Creditu na Filipínách," říká Filip Šebej. Ještě před dvěma měsíci byl přitom studentem Masarykovy univerzity. Z Brna se teď stěhuje do země, kde jsou jedny z největších bouří na světě.

Úvěrová společnost Home Credit finanční skupiny PPF Petra Kellnera expanduje na asijské trhy. I kvůli tomu chce ještě letos přijmout až osmdesát tisíc nových zaměstnanců. Mezi nimi jsou i studenti vysokých škol.

Filip Šebej toho využil. Už v září odjede čerstvý absolvent pracovat na Filipíny. Home Credit se totiž rozhodl, že budoucí zaměstnance si pro klíčové pozice v zahraničí vychová sám. Před rokem proto rozjel školicí program pro studenty posledních ročníků ekonomických a technických škol.

Šebej dostal nabídku práce na filipínské pobočce právě během programu. O ostrovním státě v jihovýchodní Asii se totiž zmínil jednomu z manažerů. A měl štěstí. "Na Filipínách je to nový byznys. Pracovat tam pro mě bude cenná zkušenost," řekl Šebej serveru IHNED.cz.

Nechal se očkovat proti žloutence a tyfu, čeká ho vystěhovávání bytu a poslední návštěva u rodičů. Do Asie odjíždí na rok a půl, i když zájem o něj měli na dva roky. "Všechno, co tam budu potřebovat, bych se měl naučit už teď. Chodím na jedno až dvě školení denně, abych byl posila a ne zátěž," říká Šebej.

Dva roky nakonec usmlouval na kratší dobu. Domů se během té doby podívá třikrát. Pokud se osvědčí a bude mít zájem, může si pracovní pobyt na Filipínách prodloužit. 

Jistou má cestu i ubytování, které Home Credit platí. Byt bude mít v blízkosti kanceláře v Manille. Zatím neví, kde přesně bude jeho nová adresa. Průvodce nenakupuje. Spoléhá na rady od místních.

Budoucí nadřízení ho ale už stihli varovat, že tamní lidé jsou úplně jiní a práce to proto není jednoduchá. "Všichni se prý usmívají, přikyvují a říkají určitě ano. Nakonec je to ale ne," popisuje Šebej.

Pobočku Home Creditu na Filipínách, kde bude dělat finančního analytika, řídí Čech. Pracovní tým tvoří Češi i Filipínci. Většině absolventů kurzu stačí angličtina, platí to i pro Filipíny. Výjimku tvoří ti, kteří pojedou za prací do Ruska. Ti musí ovládat i ruštinu.

Cesta do Asie vedla přes náročné výběrové řízení do školicího programu. Během něj Šebej absolvoval test v angličtině, pohovory s manažery i celodenní týmovou práci. Home Credit měl místo pro dvanáct až patnáct studentů. Nakonec ale kapacitu ani nenaplnili.

"Postavili jsme to hodně přísně a ani nechceme polevovat," řekla serveru IHNED.cz k výběrovému řízení Daniela Razimová, ředitelka pro lidské zdroje skupiny Home Credit. 

Díky kurzu porozumějí budoucí zaměstnanci Home Creditu byznys modelu firmy, vyzkoušejí si práci v call centru nebo jak sepsat smlouvu. Během posledního ročníku studia nastupují v podstatě na poloviční úvazek.

Do programu firma vybírá ty nejlepší. A také ty, kteří mají zkušenosti ze zahraničí a měli by zájem vycestovat. Výhodné to bude pro firmu i do budoucna. Seniorní manažery totiž Home Credit posílá do zahraničí i s rodinami. A to podle Razimové není úplně lehké. "Není takový problém najít někoho, kdo by chtěl do ciziny. Spíš je problém pak přesvědčit zbytek rodiny," říká. 

Související