Při debatě o vládním daňovém balíčku opozice kritizovala, že se odsouvá jednotné inkasní místo nebo omezují paušály pro živnostníky. Bez povšimnutí se však ke schválení blíží ještě jedna novinka schovaná v zákoně – kdo má povinnost posílat finančním úřadům daňové formuláře elektronicky a neučiní tak, automaticky dostane dvoutisícovou pokutu.

Všiml si toho tento týden publicista Jiří Peterka. "Již zavedené či nově zaváděné formy elektronické komunikace hodlá ministerstvo financí vymáhat hlava nehlava, i pomocí ukládání automatických pokut," napsal ve svém příspěvku na webu Lupa.cz.

Od Nového roku bude podle návrhu muset podstatně početnější část firem i živnostníků posílat na berní úřady formuláře přes internet – když se budou registrovat, přiznávat k dani z příjmu nebo doplňovat údaje.

Zatím se taková povinnost vztahuje jen na plátce DPH a právě z této zkušenosti ministerstvo financí usoudilo, že potřebuje bič, jímž by plátce přimělo, aby upustili od procházky na úřad s papírem. Někteří "provinilci" totiž dnes chybu nenapraví, ani když je k tomu berní úřad vyzve.

"Zákon neumožňuje, aby daňový úřad jinak obsahově perfektní podání přijal, pokud mělo být posláno elektronicky, a musí zahájit stíhání, jako by žádné podání nedostal. To zatěžuje finanční správu i daňové subjekty," říká Jitka Ježková, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Počet formulářů, které měly být dodány elektronicky, ale nebyly, tvoří nyní zhruba deset procent celkové agendy.

Kromě velkých firem má chystané nařízení dopadnout na každého, kdo si pořídil datovou schránku. Zjednodušeně řečeno: kdo ji má, bude ji muset používat. K dnešnímu dni je jich v Česku skoro 600 tisíc, počty narůstaly hlavně v souvislosti s tím, že od příštího roku měla povinná elektronická komunikace platit pro papírování s Českou správou sociálního zabezpečení.

To se ovšem nestane. Tentýž zákon, který zavede pokuty za nepoužívání datových schránek u finančních úřadů, u "sociálky" stejnou povinnost ruší.

Paradoxně tak teď nová povinnost dopadne na ty, kteří se pečlivě přichystali na něco, co ze zákona zmizí. "Drobní živnostníci či soukromé osoby si nechali datovou schránku zřídit dobrovolně – v domnění, že její používání bude z jejich strany dobrovolné," dodává Peterka. Podle aktuálních čísel hrozba pokuty dopadne na 546 tisíc firem a živnostníků.

K efektivitě pokutami i pozitivní motivací

Česká správa sociálního zabezpečení se rozhodla použít opačný přístup. I ona chce, aby co nejvíc lidí a firem využívalo datové schránky, ale namísto pokutou je chce přesvědčit atraktivním uživatelským prostředím.

"Je to reakce zejména na potřeby zaměstnavatelů a živnostníků, kterým by povinnost elektronické komunikace způsobila nemalé obtíže," argumentuje správa. V nabídce je třeba to, že živnostník bude moci elektronické podání vyplnit přímo na pobočce sociálního zabezpečení, kde mu s tím pomůže některý z úředníků.

Na financích upřednostnili motivaci pokutou. Ve výjimečných případech bude navíc moci finanční správa sankci zvýšit až na 50 tisíc, pokud vyhodnotí, že jí firma nebo živnostník odmítáním elektronizace příliš komplikují práci.

S tím souvisí i další změna, zvednutí nejvyšší možné pokuty pro toho, kdo finanční správě údaje nedodává vůbec. Z dnešních 50 tisíc se sankce vyšplhá až na půl milionu. Zároveň už úředníci nebudou muset toho, kdo jim nedodá potřebné dokumenty, nejprve vyzývat, aby situaci napravil. Pokuta přijde "bez varování".

Důvodem obou novinek má být efektivnější dohled nad daněmi, a tím pádem jejich výběr. To si ostatně ministr financí Andrej Babiš vytyčil jako prioritu, dostat do státní kasy desítky miliard, které eráru unikají.