Omezit provoz elektrických vozíků Segway v centru Prahy, zákaz hazardu nebo omezení pouličního umění, tzv. buskingu. To jsou některé cíle nově vzniklé koalice na Praze 1, kterou tvoří Strana zelených (SZ) a občanský spolek Pro jedničku.

Obě strany se domluvily na společné kandidátce pro podzimní komunální volby. Novinářům to v pondělí řekli zástupci koalice, bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (Pro jedničku) a Filip Pospíšil (SZ).

"Koalice vznikla přirozeně a logicky. Již po celé volební období jsme na mnoha tématech spolupracovali a společně hlasovali," řekl Pospíšil, který je lídrem kandidátky.

Na druhém místě je pak právě Klasnová. Kandidátku tvoří pouze zástupci SZ a spolku Pro jedničku. Cílem koalice je podle jejích zástupců zlepšení života na Praze 1, která se dlouhodobě vylidňuje.

"Chceme zavést například přísné kontroly hluku a sankce za jejich porušování, omezení průvodů opilců, takzvaných pub crawl, nebo plošný zákaz hazardu," vyjmenovala Klasnová. Ta byla v minulých letech členkou Věcí veřejných, za které byla i poslankyní.

Koalice se rovněž chce zasadit za omezení provozu segwayů v ulicích centra a zákaz pouličního umění na více místech než dosud.

"O tom budeme jednat s ministerstvem. Stejně jako v případě buskingu, který povoluje magistrát. Jde o to, aby se Praha 1 snažila s ministerstvem nebo magistrátem komunikovat. Nyní mezi městem a radnicí vládne antagonismus, přestože oba úřady vedou zástupci TOP 09," řekla Klasnová.

Zaměřit se chce rovněž na hospodaření městské části, nakládání s obecním majetkem nebo způsob jeho prodeje.

Související