Ministerstvo pro místní rozvoj je dnes ze všeho nejvíc "ministerstvem eurodotací".

Aktuálně drží ochrannou ruku nad 22 miliardami eur z evropských fondů, na které může Česká republika dosáhnout v letech 2014 až 2020.

A rovněž je to jedno z nejkritizovanějších ministerstev, protože v čerpání evropských peněz bylo Česko minulý rok nejhorší ze všech zemí EU.

Věra Jourová (ANO) slibovala, že to změní. A také, že celý systém důkladně pročistí.

"Peníze jdou na nesmyslné věci – zejména v případech, kdy se šijí projekty na míru dotacím, nikoli potřebám obcí či veřejnosti," popsala situaci Jourová.

Financování už rozjetých projektů zastavit nemohla, hlavní úkol tedy zněl - zajistit, aby Česká republika kvůli skluzům v čerpání vracela z minulého programovacího období méně než odhadovaných 60 miliard korun.

Například díky rozfázování některých velkých projektů a jejich přesunutí do nového programovacího období.

"Pokud uvidíme, že se velké projekty nedaří dotáhnout, budeme jednat o jejich rozdělení na více fází. Po diskusi s Evropskou komisí bychom v nich potom pokračovali v dalším programovacím období," vysvětlila Jourová v březnu týdeníku Euro.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.