Rozpočty ministerstev na příští rok se oproti původnímu plánu navýší o 16 miliard korun. S ministrem financí a předsedou ANO Andrejem Babišem to během posledních několika dní vyjednali jednotliví ministři. Babiš jim peníze navíc přislíbil, protože stát letos zlepšil výběr daní a získá i víc prostředků ze státem ovládaných firem.

Ministr financí Babiš po schůzkách s ostatními členy vlády zdůraznil, že i přes zvýšené výdaje na chod státu zůstane deficit státního rozpočtu na 100 miliardách korun.

"Vidím obrovský potenciál v zefektivnění státní pokladny a zapojení dalších státních institucí do celkového řízení likvidity státu, kdy jsme de facto dobrým investováním vydělali asi 147 milionů korun," uvedl.

Nejvíce si polepšil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který pro svůj resort vyjednal navýšení rozpočtu o 4,2 miliardy korun. Více než tři miliardy korun navíc má přislíbeno také ministerstvo práce a sociálních věcí. Tři miliardy korun žádá i ministr vnitra Milan Chovanec, jeho resort ale nejprve musí splnit Babišovy podmínky, které se týkají úspor a prodeje majetku.

Miliardová navýšení využijí ministerstva především na platy zaměstnanců a investice. Část ministrů však s výsledky jednání není zcela spokojena a s Babišem se kvůli dalšímu navýšení financí hodlá znovu sejít.

ŠKOLSTVÍ: Resort školství by měl mít v příštím roce v rozpočtu o 4,2 miliardy korun víc než letos, kdy má na výdaje bezmála 125 miliard. "Jsem polospokojen," uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), který původně žádal přes pět miliard korun. Dvě miliardy z navýšených peněz by měly připadnout na platy učitelů, nepedagogičtí pracovníci získají půl miliardy. Až 400 milionů korun resort dostal na větší počet žáků, asistenty, psychology a pomůcky ve školách. 

PRÁCE: Ministerstvo práce už získalo do své pokladny na příští rok 3,3 miliardy korun navíc na provoz, platy v sociálních službách či pomoc dětem. Chce ale ještě vyjednávat o prostředcích na investice. Požadovanou částku vyčíslilo na 1,5 miliardy korun. "Jsou to věci strategické povahy, kde se bavíme o informačním systému pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Zatím ještě nemáme tak úplně shodu na pokrytí prostředků, které budeme potřebovat," uvedl náměstek ministryně práce Martin Kučera.

VNITRO: Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) si schůzku s Babišem ještě do konce prázdnin zopakuje. Chovanec potřebuje rozpočet navýšit o tři miliardy korun. Dvě a půl miliardy by mělo jít z rozpočtu, půl miliardy z prodeje nepotřebného majetku. Aby resort peníze získal, musí však splnit několik podmínek, které se týkají právě prodeje nepotřebného majetku a dalších úspor. Ministerstvo žádá peníze na zvýšení platů policistů a hasičů o pět procent, na to prý ale Babiš musí nalézt ještě zhruba miliardu korun. Část peněz by měla jít také do nákupu nového vybavení bezpečnostních složek.

KULTURA: Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) si podobně jako Chovanec schůzku zopakuje. Už nyní má slíbeno zvýšení z 8,9 miliardy na 10,74 miliardy korun. Jeho cílem je ale 11,2 miliardy korun. "V tuto chvíli máme garantovaný růst platů o 3,5 procenta, ale chceme se k této otázce ještě vrátit," uvedla mluvčí ministerstva Helena Markusová. Část navýšených prostředků resort použije také na podporu profesionálních divadel, orchestrů a sborů, investice příspěvkových organizací či Centrální portál knihoven.

ZAHRANIČÍ: Rozpočet ministerstva zahraničí se v příštím roce navýší tak, aby se resortu kompenzoval růst výdajů v důsledku oslabeného kurzu koruny a nárůstu některých příspěvků mezinárodním organizacím. Výši kompenzace resort nezveřejnil. Loni zvýšení výdajů na rok 2014 kvůli poklesu kurzu koruny odhadl na 180 milionů korun. Materiály ministerstva financí zatím počítaly s rozpočtem pro diplomacii ve výši 5,762 miliardy korun.

SPRAVEDLNOST: Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) vyjednala navýšení rozpočtu svého resortu o 1,5 miliardy korun. Rozpočet by tak měl činit stejně jako letos zhruba 22 miliard korun. "Podařilo se nám aspoň něco. To znamená, že se navrátily ty škrtnuté prostředky, o které se měl snížit rozpočet," uvedla Válková. Zatím to ale nestačí na zvýšení platů ozbrojených složek ministerstva o pět procent. S Babišem proto ještě bude jednat znovu. Žádá také růst platů pro pracovníky Vězeňské služby a soudů.

DOPRAVA: Téměř miliardové navýšení si vyjednal také ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Zhruba polovina částky však půjde dále do krajských rozpočtů jako inflační doložka v rámci příspěvku na objednávku regionálních vlaků. Dalších 260 milionů jsou dotace na slevy pro žákovské jízdné a 150 milionů by mělo jít na dopravněsprávní agendy jako centrální registr vozidel a služby placené provozovatelům. K tomu dostane ministerstvo dopravy ještě 90 milionů na činnosti spojené s Evropskou vesmírnou agenturou.

Související