Ministerstva, krajské úřady, ale i například domovy důchodců a školy by podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) měly podporovat české zemědělce tím, že budou brát suroviny převážně od nich.

Podle ministra by se instituce měly zaměřit především na ty zemědělce a potravináře, kterých se dotknou ruské sankce. Ty míří na dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny. Roční zákaz se týká Evropské unie, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. Institucím a úřadům zaslal ministr Jurečka v úterý dopis.

Například ministerstva ale mají většinou stravování nasmlouvané od externích firem a některá předem tvrdí, že pro ně bude problém vyhovět přání ministra zemědělství.

"Pokud bychom chtěli hýbat s potravinami, musel by být sepsán dodatek ke smlouvě," říká mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák s tím, že firma by pak mohla požadovat i více peněz.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.