Voliči si do 10. října užijí ještě řadu půtek mezi ČSSD, ANO, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Přestože tyto strany budou v kampani nejviditelnější, v komunálních volbách budou soutěžit maximálně o druhé místo. Vítěz je předem známý.

Budou jím všemožná lokální hnutí a místní sdružení nezávislých kandidátů. Ta bodují na komunální úrovni dlouhodobě, nicméně poslední volby do obecních zastupitelstev v roce 2010 pro ně byly rekordní. Nezávislí kandidáti a místní sdružení získali přes 37 tisíc zastupitelů – tedy násobně víc než všechny relevantní strany dohromady.

Nejde už přitom pouze o fenomén menších obcí a vesnic, kde je přímá vazba na politiky logicky nejužší. Pokud se podíváme pouze na statutární města Česka, nezávislí před čtyřmi lety posílili na 65 zastupitelů, takže oproti volbám v roce 2006 svůj zisk v největších městech republiky téměř zdvojnásobili. Vzhledem k neslábnoucí averzi voličů vůči zavedeným politickým stranám typu ČSSD a ODS lze očekávat, že rekordy z roku 2010 budou letos překonány.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.