Justice musí opět přezkoumat, na které konkurzní podvody kolem ústeckého soudce Jiřího Berky se má vztahovat Klausova amnestie.

Nejvyšší soud tak vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten zpochybnil dřívější rozhodnutí, které soudce Berku a někdejší konkurzní správce Daniela Thonata a Lubora Kindla zprošťuje stíhání v některých kauzách.

Nové rozhodnutí o případu má nyní vydat táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. ČTK to řekla Oldřiška Maršálková ze sekretariátu předsedkyně Nejvyššího soudu.

Právníci Berky, Thonata a Kindla u soudu naopak požadovali úplné zastavení stíhání. Jejich argumenty však zřejmě nebyly tak přesvědčivé, a byly proto zamítnuty. Odůvodnění tohoto rozhodnutí však dosud nebyla zveřejněna.

Podle zrušeného rozhodnutí mělo stíhání pokračovat jen v případech konkurzů firem Báňské stavby Most, Zemědělské družstvo Kravaře v Čechách, Mostecké obchodní sdružení export, import a Grafostroj. V ostatních konkurzech, které skupina údajně zmanipulovala, mělo stíhání skončit kvůli přílišné délce řízení.

Podle původní obžaloby gang způsobil deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se pak pachatelé z firem pokusili odčerpat, když si nechávali proplácet fiktivní faktury, své soukromé zahraniční cesty nebo neprovedené práce. Obžalovaní také prodávali majetek firem pod skutečnou cenou.

Amnestii vyhlásil loni na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus. Zastavení stíhání trvajících déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení pak dopadlo právě na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou. Obžalovaní přitom často proces sami uměle prodlužovali, především tím, že se ukrývali v zahraničí.

Související