V Evropě se už objevila první podezření na nákazu ebolou a podle hlavního hygienika České republiky Vladimíra Valenty je reálné riziko, že časem bude takový případ řešit i pražské letiště. Česko má velkou výhodu: z postižených zemí sem nelétají přímé lety.

Inkubační doba onemocnění je podle Valenty 21 dní, a proto člověk po příletu nemusí mít žádné příznaky. "Teď jsme například dojednali, aby nám letecké společnosti nechávaly kontakty na cestující z letadla minimálně 21 dnů," uvedl Valenta.

Přísnější opatření na letištích neplánuje. V případě, že se onemocnění prokáže u pacienta v Česku, bude záležet hlavně na dohledání všech, se kterými byl v kontaktu.

Podezření na výskyt eboly v minulých dnech ohlásilo například Německo, Španělsko nebo Rakousko. Nikde se ale prozatím nepotvrdilo. V západní Africe si už onemocnění vyžádalo více než 1200 životů. 

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.