Zájem nahradit projekt Opencard má kolem třiceti firem. Ty Praze poslaly nabídky, na jakém principu by mohlo jízdné a také platby v MHD fungovat.

Své projekty, které jsou na české poměry revoluční, představily městu i světové karetní společnosti MasterCard a Visa. Obě firmy je mají založené na podobném principu. Pokud by si Praha některou z těchto nabídek vybrala, cestující by už neměli speciální karty typu Opencard.

"Lidé by pro cestování v dopravě používali platební kartu, tedy tu, kterou má už teď skoro každý v peněžence," řekla serveru IHNED.cz Martina Kirchrathová ze společnosti MasterCard.

Museli by si ji ale zařídit i ti, kdo kartu nevlastní a ani ji třeba nechtějí. Mohli by si ji ovšem koupit anonymně v trafice. Na kartě by měli nahraný určitý obnos peněz, který by mohli neustále doplňovat.

"Tím vyřešíme problém se skupinou studentů, důchodců, či sociálně slabších, kteří nesplňují pravidla, aby platební kartu nebo nějaký účet měli. Fungovalo by to na principu předplacené karty do mobilu, který znají i důchodci a zvládají ho," tvrdí Kirchrathová s tím, že ideální by anonymní karta byla i pro turisty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.