Zadarmo jezdí lidé městskou hromadnou dopravou už v desítkách měst světa, mimo jiné v metropoli Estonska - Tallinnu. V Česku tuto službu poskytuje Frýdek-Místek, Hořovice a Třeboň.

Už brzy by ale lidé mohli cestovat zdarma i v dalších městech republiky. Před komunálními volbami se téma bezplatné MHD objevuje v programech řady stran i hnutí a vychází právě z frýdecko-místeckého experimentu.

Tam zavedli dopravu zdarma v roce 2011. Lidé si musejí pouze koupit kartu za 300 korun, kterou si poté každý rok za korunu obnovují. Nárok na bezplatnou MHD má ve Frýdku-Místku každý, kdo nemá vůči městu žádný dluh, například za svoz odpadu nebo za dopravní přestupek.

"Provozování MHD zdarma nás ročně stojí necelých deset milionů korun," řekl serveru IHNED.cz primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD). Právě kvůli milionovým výdajům ale bezplatnou MHD od začátku kritizuje tamní opozice. "Je to nerozumné a nespravedlivé utrácení," tvrdí například Petr Konůpka (zvolen za ODS).

Radnice si ale libuje, že lidé už tolik nejezdí autem. Zatímco rok před spuštěním projektu cestovalo MHD ve Frýdku-Místku 3,8 milionu lidí, loni jich bylo o dva miliony více. I proto se koncept na Frýdecko-Místecku od září opět rozšiřuje, celkem se bude jezdit zadarmo do 17 okolních obcí. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.