Teprve osm měsíců má Česko nový občanský zákoník – přesto se už teď rodí konkrétní plány, jak průlomovou normu přepsat. A to dost zásadně. Větší či menší zásah se může dotknout každého desátého z více než tří tisícovek paragrafů, které mají řešit každou situaci v životě – od dědictví, pronajímání bytů, změny ve firmách až po odškodňování nebo drobné sousedské spory.

Zákoník, který vznikal dlouhých dvanáct let, má podle vedení ministerstva spravedlnosti tolik chyb, že potřebuje velký zásah. „Je nutné to auto opravit, aby mohlo na silnici a neohrožovalo ostatní,“ říká náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Jeho předchůdkyně Hana Marvanová přitom chtěla být umírněnější a opravit jen několik nejkřiklavějších nejasností.

Ministerstvo minulý týden zveřejnilo první část změn, na kterých se shodla komise odborníků. Týkají se například dědictví, spotřebitelského a rodinného práva. Návrhy dostane ke zhodnocení hlavní autor zákoníku Karel Eliáš, který si stojí za tím, aby se do jeho díla zasahovalo co nejméně. A kromě něj i další experti, kteří se na přípravě zákona podíleli. Právníci budou moci o návrzích debatovat na webu Obczan.cz. Konečné slovo ale bude mít ministerstvo.

„Když budeme úspěšní v obhajování změn, dostaneme se někam na deset procent změněných paragrafů. Když méně úspěšní, budeme někde na pěti procentech,“ odhadl Pelikán, který ještě jako advokát zákoník dlouhodobě kritizoval. Dnes upozorňuje, že některé paragrafy si protiřečí. Jiné zase hrozí velkými škodami: například ty, které umožňují bez kontroly připravit o podíl ve firmě člověka, kterého soud prohlásí za nezvěstného.

Pasáže týkající se dědictví se zase nelíbí místopředsedovi Nejvyššího soudu Romanu Fialovi – vůbec prý neodrážejí, jak dědění vypadá v praxi: „Jako by stavbu mrakodrapu projektoval i řídil student architektury, který právě dokončil studia.“

Autor zákoníku Eliáš nechce návrhy na změny komentovat. Ministerstvo teď plánuje ještě dvě až tři vlny úprav. Pokud projdou sněmovnou, měly by být podle Pelikána účinné nejdřív od poloviny příštího roku, spíše ale od ledna 2016. V programu vlády stojí, že problémy zákoníků se mají průběžně sledovat, analyzovat a teprve potom měnit. Podle náměstka Pelikána je ale nutný rychlý zásah, navíc všechny změny prý vycházejí z ohlasů advokátů nebo firemních právníků.

U ČSSD, která loni navrhovala odložení účinnosti zákoníku, tento plán zřejmě najde podporu. „Ukázalo se, že jsme měli pravdu: velký občanský zákoník je problémový a obsahuje spoustu věcí, které se musí řešit,“ říká právní expert strany Jan Chvojka. Karel Eliáš už dříve řekl, že by se do paragrafů téměř nemělo zasahovat a mělo by se počkat na přesný výklad soudů. A někteří opoziční politici s ním souhlasí. „Během prvního roku nebo dvou se můžou ukázat slabá místa. Ale rozhodně ne po půl roce,“ řekl člen ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). „Čekám na to nějakou analýzu, že je v zákoníku něco opravdu špatně. Zatím jsem nic takového neviděl,“ řekl místopředseda ústavně-právního výboru Jan Farský (Starostové a TOP 09).

Náklady pro byznys: miliardy korun

Nový zákoník stál firmy už miliardy korun – a to podle odhadu Hospodářské komory jen za povinné přizpůsobení základních listin. Banky, pojišťovny či velké IT firmy počítají náklady v milionech, ukázal průzkum týdeníku Ekonom. Například ředitel právního oddělení České spořitelny Petr Liška říká, že přechod na nový zákoník vyšel banku řádově na miliony – největší náklady si vyžádaly úpravy IT a poradenské služby.

Největší právní firmy naopak díky zákoníku hlásí milionové nárůsty tržeb. Třeba v kanceláři Havel, Holásek & Partners došlo podle partnera firmy Jaroslava Havla od listopadu 2013 do ledna 2014 – tedy v období, kdy se přechod na nový zákoník řešil nejvíc – k nárůstu tržeb asi o dvacet procent. Celoroční výsledky ale tyto měsíce podle Havla tolik neovlivnily, celkově nešlo o více než deset procent. Dagmar Dubecká, partnerka právní firmy Kocián Šolc Balaštík říká, že zákoník ovlivnil tržby kanceláře v řádu milionů.

Kolik stál nový občanský zákoník, čtěte již ve čtvrtek v týdeníku Ekonom

Více čtěte v týdeníku Ekonom