Zatímco ještě v březnu sledovalo Události na kanálech ČT v průměru 927 tisíc diváků a Zprávy na Primě 778 tisíc lidí, tak poté, co Česká televize v dubnu změnila podobu své relace, ji začala komerční stanice v počtu diváků porážet.

V květnu ČT vedla už jen o 29 tisíc diváků. Zlom přišel v červnu, kdy si Zprávy Primy zapínalo průměrně 613 tisíc lidí, zatímco na Události se jich dívalo 591 tisíc. A stejně tak Prima zvítězila i v červenci. Mít větší sledovanost než Česká televize se jí přitom dařilo naposledy v roce 2012.

"Výsledky ukazují, že styl zpravodajství, který divákům nabízíme, si i přes vysokou konkurenci nachází své místo," řekla serveru IHNED.cz šéfka zpravodajství Primy Jitka Obzinová.

V srpnu se však České televizi opět dařilo. Ze statistik vyplývá, že zatímco Události si pustilo průměrně 746 tisíc lidí, Zprávy na Primě 687 tisíc. Události v srpnu dosahují podílu na sledovanosti 28 procent, Zprávy Primy 27 procent.

Primě k lepším výsledkům pomáhá nasazení nové moderátorské dvojice. Relace, které uvádí miss Gabriela Kratochvílová a desetibojař Roman Šebrle, jsou sledovanější než ty, které moderují jejich kolegové.

Od srpna navíc stanice zavedla novinku. Sobotní a nedělní Zprávy se vysílají z mobilního studia umístěného na kamionu. Štáb už navštívil Mikulov, Pardubice i Brno a chystá se do dalších sedmi měst.

Ačkoliv jde o unikátní projekt, k vyšší sledovanosti víkendových Zpráv nepomohl. Vedení stanice si ale nechalo zpracovat bleskový průzkum, ze kterého vychází, že třem čtvrtinám diváků se mobilní studio líbí.

Dlouhodobě však Prima nemá důvod k radosti. Každý rok se na její zpravodajství dívá stále méně lidí. V roce 2011 to bylo průměrně 944 tisíc diváků, o rok později 904 tisíc a loni už jen 779 tisíc. Letos od ledna do července si stanice zatím získávala v průměru 729 tisíc lidí.

ČT vysílá Události na dvou kanálech – na ČT1 a zpravodajské ČT24. Drtivá většina diváků si je stále zapíná na prvním programu.

Během posledních let zažily Události dvě výrazné změny. V dubnu roku 2012 se kompletně změnilo studio, grafika i někteří moderátoři. A letos v dubnu se podoba studia i grafika měnily znovu.

Podle ČT se změny osvědčily. Zástupci stanice navíc připomínají, že pro veřejnoprávní stanici není důležitá jen sledovanost, ale i spokojenost.

"Spokojenost diváků s Událostmi je dlouhodobě stabilní a kopíruje celkovou spokojenost s programy České televize. Zpravodajství ČT je také dlouhodobě vnímáno jako nejdůvěryhodnější, což je pro nás zásadní," uvedla mluvčí stanice Karolína Blinková.

Podle ní navíc "komerční zpravodajství nepředstavuje pro to veřejnoprávní referenční hodnotu, a není proto přípustné mluvit o porážení". Za horšími výsledky ČT prý stojí fakt, že se konalo mistrovství světa ve fotbale.

Červenec byl pro Novu nejhorší v historii

Nejsledovanější zpravodajství ale už od 90. let vysílá Nova. Její Televizní noviny bývají pravidelně nejvyhledávanějším pořadem dne. Víc diváků dokáže občas přilákat pouze Ordinace v růžové zahradě 2.

O bezkonkurenčnosti zpravodajství Novy svědčí například fakt, že vydání Televizních novin z 1. dubna 2013 se stalo nejsledovanějším pořadem celého loňského roku napříč všemi stanicemi. Zapnulo si je téměř 2,3 milionu lidí.

I přesto jsou pryč doby, kdy Televizní noviny sledovaly více než tři miliony diváků – to bylo začátkem tisíciletí. Například ještě v roce 2010 se na zprávy Novy dívalo průměrně 2,3 milionu lidí, což představovalo 68 procent všech diváků, kteří zrovna seděli u televize.

Loni si Televizní noviny zapínalo v průměru 1,7 milionu lidí, což nebyla ani polovina všech diváků u obrazovek.

A letos v červenci dosáhly dokonce nejhoršího výsledku v historii, a to jak z pohledu počtu diváků, tak z pohledu podílu na trhu. Dívalo se na ně 1,16 milionu lidí, to odpovídalo 41 procentům diváků u televize.

Nova ale tvrdí, že výsledky ji těší. "Se sledovaností Televizních novin jsme velmi spokojeni, podíl na sledovanosti naší hlavní zpravodajské relace se už několik let pohybuje průměrně nad 40 procenty," řekla serveru IHNED.cz ředitelka sekce pro program skupiny Nova Alex Ruzek.

Hlavní zpravodajskou relaci vysílá od loňska i poslední celoplošná stanice – TV Barrandov. Její výsledky se ale zdaleka nemohou srovnávat s ostatními.

Loni se na barrandovské zprávy dívalo jen 81 tisíc lidí, letos od ledna do července průměrně 108 tisíc diváků.

SRPEN:

Související