Novela služebního zákona bude moci doznat dalších změn podle dohod vládních stran a pravicové opozice. Ve středu to umožnila sněmovna, která normu podle předpokladů vrátila do druhého čtení.

Pro vrácení novely do druhého čtení hlasovalo 151 ze 154 přítomných poslanců. Skončila tím mimořádná sněmovní schůze, která začala v polovině července.

K projednávání služebního zákona by se poslanci měli podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vrátit 10. září.

Zatímco zástupci vládní koalice i TOP 09 a Starostů a ODS dohodu o předloze ocenili, představitelé opozičního hnutí Úsvit ji ostře kritizovali.

Zákon podle nich nepovede k odpolitizování státní správy, což mělo být jeho cílem.

Zákonodárci TOP 09 a Starostů a ODS žádali hlavně zrušení generálního ředitelství státní služby a větší otevření státní služby i pro lidi z jiných sfér. Pokud by požadavky nebyly splněny, hrozili obstrukcemi. Koalice poté při následných vyjednáváních na některé úpravy přistoupila a připravila nový pozměňovací návrh.

Premiér Sobotka zdůraznil, že všechny normy typu služebního zákona, musí mít ve sněmovně širší podporu než jen u vládní koalice, aby se v dalších volebních obdobích zásadně neměnily. "V zásadě se dohodl oheň a voda," řekl Sobotka.

Výhrady k poslednímu návrhu novely služebního zákona už dříve zveřejnil prezident Miloš Zeman. Je prý ochoten smířit se se zrušením generálního ředitelství státní služby, hrozí ale možným vetem kvůli pozicím politických náměstků.

Ti by měli působit v podstatě jako poradci ministrů a mohli by je například zastupovat na jednáních sněmovních a senátních výborů. Prezident ale říká, že na ministerstvech nebudou mít co na práci a budou pouze pobírat plat.

S Bohuslavem Sobotkou bude prezident o normě jednat za týden.

Ani případné prezidentské veto by ale podle premiéra nemělo zabránit tomu, aby byl služební zákon účinný od začátku příštího roku.

"V případě, že by prezident zákon vetoval, sejde se schůze Poslanecké sněmovny a bude o návrhu hlasovat znovu. Nemyslím si, že by to mělo ohrozit plnou účinnost zákona o státní službě k 1. lednu příštího roku," informoval ministerský předseda.

"Domnívám se, že každý ministr má právo na to, aby ho na jednání vlády nebo na jednání výboru v Poslanecké sněmovně či v Senátu zastupoval člověk, který ty věci vidí z politického hlediska stejně nebo podobně jako on," podotkl dále Sobotka, podle něhož institut politických náměstků obsahuje i původní zákon o státní službě z dílny tehdejší vlády Miloše Zemana.

"Jsem optimista a domnívám se, že 10. září by Poslanecká sněmovna mohla konečně schválit novelu zákona o státní službě, a zákon o státní službě tak bude moci být plně účinný od 1. ledna příštího roku," uzavřel premiér, který schválení normy považuje za důležitý krok i kvůli čerpání evropských dotací.