Když Lukáš Brejcha probouzel svůj počítač z režimu spánku, netušil, že se během několika dalších hodin ke svým datům nedostane. Jeho laptop napadli kybernetičtí vyděrači. Plocha změnila pozadí a objevila se výzva: "3000 Kč, nebo přijdeš o data, fotky, všechno. Máš pouze 15 pokusů zadání kódu pro dešifrování."

"Chvíli jsem si říkal, že je to nějaký hloupý vtip, protože to bylo napsané v normálním textovém souboru. Pak jsem se podíval na externí disk a zjistil jsem, že už neotevřu vůbec nic. Všude byly ty textové soubory, kde bylo napsáno, kam mám poslat peníze a že mi to odblokují za tři tisíce korun," popisuje Brejcha s tím, že vyděrači chtěli peníze v bitcoinech, protože ty se prakticky nedají vysledovat.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.