Stížnosti na diskriminaci víry jsou podle ombudsmanky Anny Šabatové výjimečné, přesto nedávný případ, kdy se zastala dvou muslimských dívek, spustil velkou debatu o projevech víry.

Ředitelka školy dívkám zakázala nosit šátek hidžáb, který zahaluje vlasy a krk. Podle Šabatové je to nepřípustné.

Zakázat nošení šátku na veřejnosti by mohl pouze zákon. "Česká právní úprava poté, co už máme antidiskriminační zákon, je dobrá. Necítím žádnou potřebu změny," uvedla Šabatová.

Jak často dostáváte stížnosti na diskriminaci kvůli víře?

Je to zcela výjimečné. Nevzpomínám si, že bychom měli jinou stížnost. Ale před osmi lety, když jsem byla zástupkyní veřejného ochránce práv, tak se na mě obrátil člověk z církve Adventistů sedmého dne a doložil mi celou řadu případů, kdy nebylo umožněno dělat přijímací zkoušky na vysoké školy jiný den než v sobotu, a to je pro tuto malou církev sváteční den s daleko přísnějšími pravidly. Tehdy jsem, protože ještě nebyl antidiskriminační zákon, oslovila konferenci rektorů a podařilo se mi dosáhnout nápravy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.