Řada českých vědeckých center bude mít podle ministerstva školství problém získat peníze na svůj provoz, a proto budou požadovat značné státní dotace. Aby ministerstvo zjistilo, jakou částku budou centra potřebovat, jmenovalo speciální zmocněnkyni, kterou se stala Eva Kislingerová z pražské Vysoké školy ekonomické.

Kislingerová je zároveň dvojkou na kandidátce hnutí ANO v komunálních volbách v Praze. Jejím hlavním úkolem bude postupně projet 48 největších českých vědeckých center a upozorňovat na ty, která by mohla mít s penězi problém. Se svým čtyřčlenným týmem začala kontroly minulé úterý v Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV).

Všechna centra byla vybudována z dotací operačního programu Věda a výzkum pro inovace (VaVpI). Šestnáct z nich je už dokončeno, dalších 32 se teprve staví. Všechna ale musejí být hotová do konce příštího roku. Od jejich dokončení běží pětiletá lhůta, po kterou se Česká republika u Evropské unie zavázala k tomu, že centra budou fungovat k tomu, k čemu byla určena. Pokud to nesplní nebo se ani nestihnou dostavět, budou muset dotace vrátit. 

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.