"V Česku se stále bádá pro publikace a patenty, v Británii je mnohem více zažité bádání pro praxi, které reaguje na poptávku," říká předsedkyně představenstva firmy Nanopharma Liliana Berezkinová. Česká společnost je součástí vědeckého týmu edinburské univerzity. 

Jejím kolegům z projektu Thymistem se před časem podařilo vypěstovat brzlík v myši. To by v budoucnu mohlo pomoci lidem s oslabenou imunitou. 

Nanopharma ze skupiny Sindat podnikatele a šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka se zabývá tkáňovým inženýrstvím. V projektu se snaží regenerovat brzlík pomocí nanovláken. "V Česku je peněz na výzkum dost. Problém je, co se za ty peníze chce," říká Berezkinová v rozhovoru pro IHNED.cz.

Bylo by možné podobný výzkum dělat v Česku?

Myslím, že lidi na to určitě máme. Ale pro české prostředí to asi není dostatečně zajímavé téma. Výzkum v oblasti imunologie je dnes aktuální. Ať už kvůli onkologickým onemocněním, nebo onemocněním, která souvisejí se stářím. Každý výzkum má v jednotlivých zemích nějakou větší nebo menší tradici. A právě výzkum brzlíku má obrovskou tradici ve Velké Británii, se kterou teď spolupracujeme.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.