"V Česku se stále bádá pro publikace a patenty, v Británii je mnohem více zažité bádání pro praxi, které reaguje na poptávku," říká předsedkyně představenstva firmy Nanopharma Liliana Berezkinová. Česká společnost je součástí vědeckého týmu edinburské univerzity. 

Jejím kolegům z projektu Thymistem se před časem podařilo vypěstovat brzlík v myši. To by v budoucnu mohlo pomoci lidem s oslabenou imunitou. 

Nanopharma ze skupiny Sindat podnikatele a šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka se zabývá tkáňovým inženýrstvím. V projektu se snaží regenerovat brzlík pomocí nanovláken. "V Česku je peněz na výzkum dost. Problém je, co se za ty peníze chce," říká Berezkinová v rozhovoru pro IHNED.cz.

Bylo by možné podobný výzkum dělat v Česku?

Myslím, že lidi na to určitě máme. Ale pro české prostředí to asi není dostatečně zajímavé téma. Výzkum v oblasti imunologie je dnes aktuální. Ať už kvůli onkologickým onemocněním, nebo onemocněním, která souvisejí se stářím. Každý výzkum má v jednotlivých zemích nějakou větší nebo menší tradici. A právě výzkum brzlíku má obrovskou tradici ve Velké Británii, se kterou teď spolupracujeme.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.