Pražské Protonové centrum (PTC) už má zdravotní dokumentaci pětiletého Ashyi Kinga, jehož případ nedávno zaujal světová média.

Lékařská komise centra ve středu rozhodla, že léčba je pro chlapce s rakovinou mozku vhodná a bude ho moci přijmout.

"S českými kolegy jsme dohodli, že chlapec bude moci přijet po absolvování dvou cyklů chemoterapie, což bude trvat několik týdnů," uvedl Gary Nicolin, konzultant dětské onkologie a přednosta neuro-onkologické kliniky Univerzitní nemocnice v britském Southamptonu.

Dítě s nádorem mozku odvezli jeho rodiče z nemocnice v Southamptonu do Španělska údajně navzdory lékařům. Otec chtěl, aby se chlapec léčil v České republice, proto se 20. srpna obrátil na Protonové centrum. Neměl ale zdravotní záznamy.

Ve Velké Británii je léčba protonem nedostupná. Pacienti mohou jet například do USA, tam je ale léčba podle centra čtyřikrát dražší. "PTC nabízí všem českým pojišťovnám za protonovou léčbu českých pacientů cenu pouhých 700 tisíc korun," uvedla Jana Kulhánová z Protonového centra s tím, že u zahraničních pacientů je cena 1,8 milionu korun. Ve Spojených státech se pak podle ní platí zhruba tři miliony korun.

Rodiče i s dítětem odjeli z Anglie do Španělska, kde chtěli získat peníze na léčbu tím, že prodají svoji tamní rekreační chatu. Britská policie je ale nařkla z únosu, protože tím měli ohrozit zdraví jejich syna. Našla je v Malavě ve Španělsku, rodiče poté na tři dny zadržela. Propuštěni byli v úterý poté, co na to naléhali politici i veřejnost. 

"Má žena ve vězení většinu času proplakala... Velmi nás to oba bolelo... Nyní se cítíme mnohem lépe a jsme na cestě za naším synem," řekl King po propuštění na emotivní tiskové konferenci v Seville. Chlapec je prozatím v nemocnici v jihošpanělské obci Vélez Málaga.

Související