Více než třetina darů, které velké politické strany mezi roky 2006 a 2013 získaly, pocházela od firem, které získávají veřejné zakázky. Ukázala to analýza Centra aplikované ekonomie Univerzity Karlovy.

Nejvíce se problém týkal ČSSD, KDU-ČSL, ODS a TOP 09.

V objemu darů šlo například u lidovců o polovinu částky, kterou od firem dostali. U občanských demokratů a TOP 09 to byla čtvrtina, u sociální demokracie šlo v celkovém objemu darů pouze o 3,2 procenta.

"Na datech o veřejných zakázkách ve stavebnictví pak bylo pozorováno, že pro společnosti s obratem mezi 100 miliony a miliardou korun platí, že ty darující vyhrály výběrová řízení k veřejným zakázkám v hodnotě o 46 procent větší než společnosti, které nedarují. Co se týče počtu zakázek, jde o rozdíl 20 procent ve prospěch darujících firem," uvádí analýza.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.