Zavedení nových zón placeného stání v hlavním městě schválili městští radní. Zároveň odsouhlasili ceník parkovného, který by měl v nově zřízených zónách platit. Nová pravidla platí pro Prahu 5, 6, 8 a další oblasti, kam se zóny v budoucnu rozšíří. Pravidla vycházejí z nové koncepce, kterou schválilo město.

Kdy začnou nové zóny platit, není jasné. Magistrát je chtěl původně spustit letos v září, Technická správa komunikací (TSK) ale teprve chystá tendr na jejich provozovatele.

Radní v materiálu schválili například to, že zřizovatelem zón a příjemcem vybraných peněz je město Praha. Samotné zóny bude mít na starosti Technická správa komunikací, která vybere jejich provozovatele. Základní provozní doba parkovacích zón bude od pondělí do pátku od 8.00 do 20.00.

Magistrát bude sám rozhodovat, na co peníze z parkovného využije. Ještě předtím uzavře s jednotlivými radnicemi smlouvu, podle které budou výnosy děleny. Automaticky budou městské části ale inkasovat peníze vybrané z pokut za neoprávněné parkování v zónách. Rovněž budou vydávat parkovací karty. Nově vznikne také centrální registr parkovacích karet.

Radní hlasovali i o ceníku parkovacích karet do nově zřízených zón. Rezidenti by měli za parkovací kartu zaplatit ročně 400 korun. Podnikatelé, kteří mají v tom místě svoji firmu, zaplatí za svůj první vůz 6900 korun ročně.

Nový systém rozdělí zóny na menší a lidé si budou moci vybírat, jestli si koupí parkovací karty pro celou městskou část, nebo levnější jen pro okolí svého bydliště. V některých modrých zónách budou moci zaparkovat také mimopražští řidiči. Teď v nich mohou zastavit pouze rezidenti nebo ostatní držitelé parkovacích karet. O víkendech se bude v zónách parkovat volně.

První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. U nich se nich nemění.

Související