Prezidenti Miloš Zeman a François Hollande na úterním setkání hovořili o možnosti prodloužení francouzské vysokorychlostní železnice na české území. V současné době totiž vede pouze do Frankfurtu nad Mohanem, Zeman by ji rád viděl končit minimálně v Praze.

Domluvili se také na uspořádání společného ekonomického fóra. To by mělo podpořit vzájemnou hospodářskou spolupráci. "Velmi dobře jsme si rozuměli ohledně francouzských investic v Česku," řekl Zeman. Hollande zdůraznil, že jsou obě země úzce hospodářsky propojeny, měly by se ale snažit o užší spolupráci.

Zeman je první český prezident, který do Francie zavítal na oficiální návštěvu po 11 letech. "Určitě nedopustíme tak dlouhou přestávku," poznamenal Hollande s tím, že přijal pozvání na návštěvu České republiky. Kdy by se mohla uskutečnit, politici neřekli.

Mluvili také o spolupráci při zabezpečení jaderných elektráren nebo při jejich obnově. Řeč přišla i na zájem francouzské společnosti Areva na dostavbě Temelína. Areva byla před časem vyloučena ze soutěže o tuto zakázku, tendr byl ale posléze úplně zrušen. Zeman na dopoledním ekonomickém semináři řekl, že by byl rád, kdyby se firma zúčastnila případného dalšího výběrového řízení.

Dalšími tématy podle Hollanda byly například oblasti životního prostředí nebo letectva, mluvili ale i o zahraniční spolupráci. Francouzský prezident poděkoval Česku za nasazení českých vojáků v Mali, kde Francie vede tamní protiteroristickou misi.

Zeman se s Hollandem shodli na nebezpečí mezinárodního terorismu. "Naprosto se shodujeme na tom, že největší nebezpečí je mezinárodní terorismus, ať se skrývá pod jakoukoli náboženskou nebo jinou teologickou nálepkou," řekl Zeman.

Prezidenti mluvili i o krizi na Ukrajině, kde je podle Hollanda nutné, aby se snižovalo napětí a dodržovalo příměří. Francouzská hlava státu připomněla, že se představitelé Evropské unie shodli na prohloubení protiruských sankcí. Tento krok by podle Hollanda ale mohlo zastavit dodržování příměří.