Ve středu pokračovala mimořádná 14. schůze Poslanecké sněmovny, na které poslanci definitivně odhlasovali novelu služebního zákona. Pro bylo 127 poslanců, proti dvanáct.

Následovala další schůze ke spotřební dani na tabákové výrobky, zelené naftě nebo novele o odpadech.

Jako poslední je na řadě schůze k vládním krokům u sankcí na Rusko. 

Ještě před samotným služebním zákonem hlasovali poslanci o řadě pozměňovacích návrhů, většina ale neprošla. 

Například hnutí Úsvit neuspělo s návrhem zrušit funkci politických náměstků. TOP 09 se zase snažila prosadit, aby po několika letech úředníci mezi ministerstvy kolovali, aby se zamezilo možné korupci.

Na aktuální podobě služebního zákona se koalice s opozicí po několika průtazích dohodla, nesouhlasí s ní ale prezident Miloš Zeman.

Vadí mu především funkce politických náměstků, kteří jsou podle něj zbyteční, nebudou nic dělat, a pobírat přitom vysoký plat.

Minulý týden kvůli tomu prezident přišel přesvědčovat poslance přímo na schůzi sněmovny.

Ve středu pak opět potvrdil, že se chystá zákon vetovat. Je to podle něj logické, protože poslanci zřízení politických náměstků z normy nevyňali.

"Domnívám se, že rozšiřování politických náměstků jde proti depolitizaci státní správy i proti úsporám ve státní správě," řekl Zeman během své návštěvy Paříže.

Služební zákon:

- předpis, který upravuje právní poměry zaměstnanců ve správních úřadech, má sloužit k odpolitizování státní správy

- zavádí nový systém odměňování

- úředník bude muset složit takzvanou úřednickou zkoušku. Netýká se to těch, kteří v posledních deseti letech pracovali ve státní službě alespoň čtyři roky.

- každý z ministrů by mohl mít až dva politické náměstky, kteří by sloužili jako poradci a mohli ho zastupovat na jednání senátních a sněmovních výborů

- na ministerstvu vnitra vznikne zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Toho bude jmenovat vláda na šest let.

- novela bude platit od 1. ledna 2015 

Novela má ve sněmovně ale velkou podporu jak koalice, tak některých opozičních stran. Poslanci by tedy mohli veto prezidenta přehlasovat.

V takovém případě Zeman podá ústavní stížnost. Pasáž s politickými náměstky totiž považuje za přílepek k zákonu. Podobný už soud v minulosti označil za neplatný.

Závěrečného hlasování se zdržela většina komunistů kromě Stanislava Grospiče, který hlasoval proti.

Nesouhlas s novelou vyjádřilo také jedenáct členů hnutí Úsvit. 

Ve středu poslanci řešili také zvýšení spotřební daně z cigaret a zachování zelené nafty pro zemědělce.

Zelenou naftou a zvýšením daně se zabýval už i Senát. Zpět do sněmovny návrh nicméně poslal kvůli tomu, že zelenou naftu poslanci vložili do návrhu na zvýšení spotřební daně u cigaret. Tento návrh obsahuje jiná novela, kterou horní komora zamítla. I napodruhé ale poslanci novely schválili. 

Nyní se poslanci zabývají postojem české vlády k sankcím EU vůči Rusku kvůli situaci na Ukrajině. Tento bod si vyžádaly opoziční TOP 09 a ODS.

Na programu byla také novela autorského zákona, návrh zákona o dětských skupinách nebo novela zákona o odpadech, podle které by od roku 2024 platil zákaz skládkování komunálního odpadu. Tyto body poslanci vyřadili.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
10.9.2014 17:20 | On-line přenos končí

Pokračuje poslanecká schůze o vládním postoji k sankcím. Sněmovna ale dnes již nic důležitého schvalovat nebude. Náš on-line přenos proto končí, děkujeme za pozornost!

10.9.2014 17:04 | Poslanci odhlasovali návrh pořadu 15. schůze sněmovny

Poslanci přerušili úvodní diskusi o Ukrajině a hlasovali o návrhu pořadu 15. schůze sněmovny. Pro bylo 80 přítomných, proti jedenáct.

To znamená, že jednání o výrocích premiéra Sobotky o protiruských sankcích pokračuje.

10.9.2014 16:36 | Podle předsedy OBSE je Sobotkův postoj k sankcím "rozumný"

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomněl, že švýcarský prezident a předseda OBSE Didier Burkhalter při své středeční návštěvě Prahy označil postoj České republiky a premiéra Sobotky k protiruským sankcím za "rozumný".

"Připadá mu, že česká vláda a český premiér chápou, že sankce samy o sobě nejsou strategií. Nebudou mít smysl, pokud nebudou doprovázeny příslušnou diplomatickou aktivitou," citoval Burkhaltera šéf české diplomacie.

10.9.2014 16:26 | Schwarzenberg: Na Ukrajině je válka

"Anexe Krymu, vysílání ruských oddílů do sousední země... – to je podle mého válka. My se ale bojíme o tom jako o válce mluvit," říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

10.9.2014 16:11 | Dopad nových sankcí Česko zdrtí, myslí si Vojtěch Filip

"Ruská federace přežila dosavadní sankce bez úhony. Naopak pro Českou republiku bude dopad nových sankcí - pokud budou uplatněny a pokud Rusové zavedou protisankce - zdrcující," uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip.

10.9.2014 15:35 | Okamura: Přestaňme podporovat Kyjev

"Vyzývám vládu ČR, aby přestala podporovat režim, který vraždí své vlastní občany za to, že nechtějí žít ve společném státě," pokračuje Okamura.

10.9.2014 15:25 | Sankce kritizuje i Tomio Okamura

"Politika sankcí je pro Českou republiku cestou do pekel," myslí si lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura.

10.9.2014 15:22 | EU by měla podpořit dialog mezi Ukrajinou a Ruskem

"Chci podpořit mírové iniciativy ukrajinského prezidenta Porošenka. Jsem přesvědčen o tom, že by bylo vhodným gestem ze strany EU, aby se sankce odložily - pokud se bude příměří na Ukrajině dodržovat... Evropa by měla podpořit pokračování dialogu," pokračuje Sobotka.

10.9.2014 15:18 | Premiér je k sankcím skeptický

"Sankce poškodily ruskou ekonomiku, ale chování Ruska nezměnily. Jsem skeptický, pokud jde o jejich efektivitu," tvrdí Sobotka.

10.9.2014 15:09 | Sobotka vysvětluje, proč si vyhradil právo nesouhlasit se sankcemi

Premiér Sobotka vysvětluje, proč si vyhradil právo nesouhlasit s některými částmi případných protiruských sankcí.

"Na jednání Evropské rady v sobotu 30. srpna večer jsem nemohl nové sankce podpořit. Žádný konkrétní návrh sankcí totiž nebyl na stole. Pokládal jsem za nemožné, abych podepsal bianko šek v oblasti sankcí... Neznal jsem jejich podobu a nevěděl jsem, jaký dopad budou mít na českou ekonomiku. Vyhradil jsem si proto právo, abych s některými z částí tohoto návrhu vyslovil nesouhlas a uplatnil připomínky," uvedl.

Související