Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu představil svůj nový tým. Sám se nechal slyšet, že rozděloval pozice podle lidí, ne podle zemí. Česko usilovalo o eurokomisaře pro regionální politiku nebo dopravu.

Česká zástupkyně a současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová nakonec dostala na starost oblast spravedlnosti, spotřebitele a rovnosti žen a mužů. Koaliční partneři, opozice i prezident Miloš Zeman vyjádřili zklamání. Někteří kladli vinu neefektivnímu diplomatickému vyjednávání a kritiku svalují na hlavu premiéra Bohuslava Sobotky. Ten považuje vybraný post za úspěch.

"Žádné z portfolií není bezvýznamné," hodnotí politolog Daniel Marek z Univerzity Palackého v Olomouci pro IHNED.cz. Podle něj je výběr oblastí pro eurokomisaře velmi komplexní. Hodnotí se v něm třeba vzdělání, pohlaví, ale i bývalá politická zkušenost ve strukturách Evropské unie. Nemyslí si ale, že by rozhodování předsedy komise ovlivnila nejasná česká podpora nedávnému plánu sankcí Evropské unie proti Rusku. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.