Ani jednou nezměnilo zaměstnání v posledních čtyřech letech 42 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS). Dalších 27 procent oslovených respondentů vystřídalo zaměstnavatele ve sledovaném období pouze jednou.

"Češi jsou relativně stálými zaměstnanci, za poslední čtyři roky změnila zaměstnání více než jednou pouze necelá třetina v průzkumu oslovených kandidátů. V průměru jedenkrát ročně změnilo zaměstnavatele pouze pět procent z nich," říká Jaroslava Rézlerová, prezidentka APPS.

O průzkumu:

Průzkumu APPS probíhal na vzorku 1642 kandidátů, kteří uvažovali o změně zaměstnání v průběhu července a srpna 2014.

Respondentů byla položena otázka, kolikrát v posledních čtyřech letech vystřídali zaměstnavatele a co je pro ně nejčastějším a nejdůležitějším důvodem pro změnu zaměstnání.

Nejméně často mění zaměstnání lidé z Moravskoslezského kraje. Za poslední čtyři roky setrvala u jednoho zaměstnavatele polovina z oslovených, čtvrtina z nich pak změnila zaměstnavatele pouze jednou. Tři a více zaměstnavatelů vystřídala přibližně desetina Slezanů.

Největší fluktuace zaměstnanců je v Praze, což souvisí s většími pracovními příležitostmi. Přesto v průměru jednou do roka mění zaměstnavatele pouze tři procenta Pražanů.

Důvody pro změnu zaměstnavatele

Pro více než čtvrtinu (26 %) respondentů jsou nejsilnějším motivačním faktorem ke změně zaměstnavatele lepší platové podmínky. Průměr přesahují lidé se základním vzděláním (35 %) a vyučení (32 %). Vysokoškoláci by kvůli platu měnili zaměstnavatele ve 24 procentech případů. Nejméně ze všech věkových skupin je plat důležitý pro pracující starších padesáti let (22 %).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se