Pan Ma se za pohádkovou inspiraci nestydí. "Pohádku Alibaba a 40 loupežníků a úsloví Sezame, otevři se znají lidé všude na světě, od Indie přes Tokio až po Německo," vysvětluje Jack Ma. "Alibaba byl chytrý chlapík a dovedl si poradit. Náš Alibaba se také vyzná. Nabízí Sezame, otevři se pro malé a střední firmy na obrovském čínském trhu."

Zbytek si nejspíše máte domyslet: na čínském trhu se dá zbohatnout stejně jako v pohádkové jeskyni plné loupežnického zlata. Není to ovšem bez rizika - jak už to tak s poklady hlídanými loupežníky bývá. Internetový Alibaba naznačuje, že to umí stejně dobře jako jeho jmenovec z Pohádek tisíce a jedné noci. A když se k němu přidáte, může vám z toho taky něco kápnout. Ani se nemusíte obtěžovat do nějaké jeskyně. Stačí, když koupíte pořádný balík akcií z první emise.

Jack Ma roku 1995 založil čínskou internetovou verzi seznamu Žluté stránky China Pages, považovanou za vůbec první webovou společnost v říši středu. Byl z ní ale brzy vypuzen a v následujících letech se na ministerstvu zahraničního obchodu zabýval problematikou e-commerce. "Pochopil jsem, že dělat elektronický obchod ve státním sektoru je nesmysl," vzpomínal na toto období své kariéry později. "Musí se toho chopit soukromá společnost."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru