Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu video, na kterém je zachycena poprava britského humanitárního pracovníka Davida Hainese.

Pravost videozáznamu v neděli potvrdilo britské ministerstvo zahraničí.

Haines je za poslední měsíc třetím západním rukojmím, kterého bojovníci IS před kamerou připravili o život.

Britský premiér David Cameron označil zavraždění Hainese za "čiré zlo". Jeho vláda prý udělá vše, co je v jejích silách, aby vrahy dopadla.

"Je to ohavná, děsivá vražda nevinného humanitárního pracovníka. Soucítím s rodinou Davida Hainese, který projevil mimořádnou odvahu a sílu v této tvrdé zkoušce," uvedl premiér v prohlášení.

Cameron na neděli svolal mimořádnou schůzku šéfů armády a bezpečnostních složek.

Prezident USA Barack Obama "barbarskou vraždu" rovněž ostře odsoudil. Slíbil, že Spojené státy budou spolupracovat s Británií a dalšími státy, aby vrahy postavily před soud a zničily hrozbu, kterou islamisté představují pro celý svět. "Spojené státy stojí po boku Británie," zdůraznil Obama.

Vraždu příkře odsoudila také Francie, která vyzvala k mezinárodní mobilizaci proti Islámskému státu. "Odporná vražda Davida Hainese opět ukazuje, že mezinárodní společenství musí mobilizovat proti Daíš," uvedl v prohlášení Elysejský palác, který pro IS použil arabský akronym staršího názvu tohoto hnutí.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové jde o "ohavný a barbarský" čin, který musí být potrestán.

Extremisté z IS už dříve pohrozili, že Haines bude po dvou amerických novinářích - Jamesi Foleym a Stevenu Sotloffovi - jejich další obětí.

Žurnalisty teroristé zabili v odvetě za americké letecké údery namířené proti Islámskému státu. Na videu se Sotloffem se Haines dokonce krátce objevil jako zamýšlený další terč islamistů.

Islamisté hrozí dalšímu Britovi

Záběry Hainesova stětí se podobají záznamům vražd Foleyho a Sotloffa. Na videozáznamu označeném jako Vzkaz spojencům Ameriky prohlašuje maskovaný muž, který je oblečený v černé barvě a mluví s britským přízvukem, že smrt Brita je odplatou za slib vlády v Londýně vyzbrojit Kurdy v severním Iráku do boje proti Islámskému státu.

"Tento Brit musí zaplatit za váš slib vyzbrojit pešmergy (kurdské milicionáře) proti Islámskému státu," říká maskovaný muž, který stojí nad klečícím Hainesem oblečeným v oranžové kombinéze.

"Spojenectví s USA jen urychlí vaši zkázu a zatáhne Brity do další krvavé války, kterou nemohou vyhrát," dodává. Vzápětí je na videu vidět, jak muži setne hlavu.

Na konci nahrávky je ukázán další rukojmí, který má být zabit, pokud britská vláda bude dál podporovat boj proti Islámskému státu. Zmíněný muž byl identifikován jako Alan Henning, rovněž britský státní příslušník a humanitární pracovník zajatý při své práci v Sýrii.

Na nahrávce mluví i sám Haines. Říká, že za jeho smrt nese odpovědnost premiér Cameron.

"Vstoupil jste dobrovolně do koalice s USA proti Islámskému státu, přesně jako váš předchůdce Tony Blair. Pokračujete v trendu britských ministerských předsedů, kteří nedokážou najít odvahu vzepřít se Američanům. Bohužel jsme to my, britská veřejnost, kdo nakonec platí za sobecká rozhodnutí našeho parlamentu," konstatuje Haines.

Obdobným způsobem před smrtí mluvili také Foley a Sotloff o Obamovi. Má se však za to, že proslovy napsali členové Islámského státu a oběti je přednesly pod nátlakem.

Předpokládaný vrah Hainese je podle prvního hodnocení analytiků tentýž muž, který se objevil s nožem v ruce na videích s Foleym a Sotloffem. Také oni měli na sobě v okamžiku smrti oranžové kombinézy a byli nafilmováni v podobné pouštní krajině jako Haines.

Tentokrát se vrah s britským přízvukem zmiňuje také o amerických náletech na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa v západním Iráku, které USA zahájily 7. září. To naznačuje, že Haines byl zabit v průběhu uplynulého týdne.

Čtyřiačtyřicetiletý otec dvou dětí ze skotského Perthu David Haines v minulosti spolupracoval s několika humanitárními organizacemi.

Organizace ACTED se sídlem v Paříži uvedla, že Brit se na humanitárních projektech podílel od roku 1999 a pomáhal obětem konfliktů na Balkáně, v Africe a na Blízkém východě.

Byl zajat v březnu 2013 poblíž uprchlického tábora na severu Sýrie s jedním spolupracovníkem, kterého věznitelé před několika měsíci propustili. Haines měl prý z minulosti armádní zkušenost a znal dobře nebezpečné oblasti.

Videozáznam s údajnou brutální vraždou Hainese se objevil jen pár hodin poté, co jeho rodina v sobotu vyzvala mužovy únosce, aby ji kontaktovali.

Austrálie pošle na pomoc proti islamistům vojáky a stíhačky

Austrálie rozmístí své vojáky a bojové letouny ve Spojených arabských emirátech, aby pomohla mezinárodní koalici v boji proti radikálům z hnutí Islámský stát. V neděli o tom informoval australský premiér Tony Abbott.

V příštích dnech rozmístí Canberra 600 příslušníků australské armády, kteří budou připraveni na vojenskou akci proti Islámskému státu, uvedl Abbott, který svým oznámením reagoval na oficiální žádost USA.

Podle prohlášení australské vlády nejsou součástí kontingentu bojové jednotky. Chystají se do něj experti na speciální operace, kteří by mohli pomáhat iráckým silám.

Kromě toho Austrálie hodlá do Spojených arabských emirátů vyslat až osm nadzvukových bojových letounů F/A18, jeden letoun včasné výstrahy Boeing E-7A Wedgetail a jeden tankovací a transportní letoun KC-30A, uvedl úřad australského premiéra.

Vyslání 600 australských vojáků a bojové techniky je podle Abotta "přiměřeným" příspěvkem mezinárodní koalici.