Firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem autorských práv k opencard, v pondělí odpoledne předala Praze v pořadí třetí nabídku. Za 275 milionů korun chce městu prodat práva k projektu. Obchod podmiňuje další spoluprácí na komerčním rozvoji opencard.

Vydělávat by mělo jak město, tak EMS, která chce z projektu odejít s částkou téměř 500 milionů korun, uvedl mluvčí firmy Martin Opatrný. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že Praha nabídku posoudí.

O osudu karty opencard, která dosud stála 1,35 miliardy korun, vedou Praha a EMS jednání už několik měsíců. Praha chce k problematickému projektu získat práva a provozovat jej sama. Kromě dohody na odkupu licencí ale vyostřené debaty žádný výrazný výsledek nepřinesly.

Vedení města podle EMS dosud neakceptovalo ani jednu z předchozích nabídek. V první firma žádala 495 milionů korun, v druhé 85 milionů a vstup soukromých investorů. V případu padlo několik žalob. Na soud se obrátily dopravní podnik i EMS.

Vlastník opencard chce přesto s Prahou dál jednat. "Nabízíme, že nastartujeme komerční potenciál a teprve, až začne Praha vydělávat, dorovná se námi žádaná částka. Pokud se to nepodaří, odejdeme s částkou 275 milionů," uvedl Opatrný. Podle něj se nabízí spolupráce s bankami a pojišťovnami, možnost potisku karty reklamou nebo vývoj aplikací pro chytré telefony. "Zachovat opencard bez EMS lze pouze nelegální cestou," tvrdí mluvčí.

"Opencard je v tuto chvíli stabilizovaný projekt, který nepřináší významné finanční ztráty a zároveň obyvatelům poskytuje komfort cestování v MHD," tvrdí primátor Hudeček. Další jednání jsou podle něj věcí městské společnosti Operátor, která má projekt na starosti. "Věřím, že v krátké době předloží varianty řešení," doplnil.

Projekt opencard, který pochází z doby exprimátora Pavla Béma (ODS), má 1,2 milionu zákazníků. Zájem o vstup do projektu kvůli počtu klientů už dřív projevily mimo jiné bankovní instituce. Praha vyjednává o možnosti propojení s Inkartou Českých drah nebo s plzeňskou kartou. Kvůli prodloužení smlouvy s EMS čelí deset minulých i současných radních obžalobě.

Související