Odvolací Vrchní soud v Praze v úterý vrátil k novému projednání žalobu lobbisty Ivo Rittiga na Nadační fond proti korupci. Podle soudkyně vrchního soudu Romany Vostrejšové obsahuje předchozí rozhodnutí formální chyby.

Rittigovi vadí tisková zpráva, ve které je spojován s údajně předraženými jízdenkami pražského dopravního podniku, a požaduje odškodnění. Městský soud v Praze mu nedal loni v červnu za pravdu, proti čemuž se podnikatel odvolal.

Rittig se v úterý, podobně jako v minulosti, jednání nezúčastnil.

Podnikatel chce omluvu za tvrzení fondu v tiskové zprávě z prosince 2011. Lobbista, který dlouhodobě žije v Monaku, tvrdí, že ho fond poškodil v osobních i obchodních vztazích.

"Bohužel věc se vrací na samý začátek, bude znova prováděno patrně dokazování a bude probíhat řízení před soudem 1. stupně," uvedl po jednání advokát Rittiga Vladislav Jirka.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci a bývalý policista Petr Soukenka z verdiktu Vostrejšové usoudil, že ohledně důkazů žádný problém nebyl, městský soud jen patřičně neodůvodnil rozsudek. "Tři nezávislé subjekty dospěly k názoru, že Ivo Rittig mohl být příjemce peněz z jízdenek, což jsem byli my, dospěl k tomu městský soud a policie, protože Ivo Rittig je ve stejné věci obviněn," dodal po jednání. Vrchní soud podle něj řešil pouze formální nedostatky ve vyhotovení rozsudku.

Rittig byl v kauze poškozeného pražského dopravního podniku obviněn, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Spolu s ním čelí obvinění další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků.

Pražský městský soud Rittigovu žalobu zamítl před rokem s tím, že fond prokázal pravdivost svých závěrů včetně propojení Rittiga s dopravním podnikem. Po právu tak prý použil ve spojení se slovem "pravděpodobně" tvrzení, že Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.