Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru na Rádiu Impuls prohlásil, že když se zamyslí nad vraždou školačky z Klášterce nad Ohří a vžije se do role otce, byl by pro znovuzavedení trestu smrti. Později ale novinářům ve Sněmovně řekl, že pro obnovení trestu smrti není, jen se dokáže vcítit do pocitů rodiny zavražděné školačky.

„Určitě ano, protože kdybych se vžil do role jejího otce, tak bych ho (vraha) taky asi chtěl zabít," uvedl Babiš na dotaz rozhlasové stanice, zda by trest obnovil.

Později ve Sněmovně ale prohlásil, že znovuzavedení trestu smrti podpořit nechce. "Nic takového jsem neřekl. Reagoval jsem na to, že kdybych byl táta té holčičky, kterou znásilnili a zabili, tak bych toho vraha asi zabil," řekl Babiš. "Mám čtyři děti a dvě vnučky, umím se vcítit do pozice té matky a je to hrozný," dodal.

Devítiletou dívku podle policie minulý týden znásilnil a zavraždil pětadvacetiletý muž, který patří k širšímu okruhu příbuzných. Od pátku je podezřelý muž ve vazbě.

Trest smrti byl v tehdejším Československu zrušen v roce 1990. Za výjimečný trest se od té doby považuje odnětí svobody na 20 až 30 let či doživotí. Zákaz trestu smrti obsahuje Listina základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky.

Trest smrti zakazuje Charta základních práv Evropské unie. Je naopak obvyklý v některých afrických zemích, téměř celé Asii a v některých státech USA. V Česku se diskuse o obnovení trestu smrti rozpoutávají obvykle právě po brutálních zločinech. Pokud by ČR hrdelní trest znovu přijala, poruší mezinárodní dohody, k nimž se připojila.