Výpověď, kterou dostal od prezidentské kanceláře bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, je neplatná. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Hasenkopf tak zůstává zaměstnancem Hradu a jeho přímým nadřízeným je nadále kancléř Vratislav Mynář, na nějž právník nedávno podal trestní oznámení kvůli jejich vzájemnému sporu o amnestii. Hrad chce případ postoupit Nejvyššímu soudu.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal loni na jaře za Klausova nástupce Miloše Zemana. Hrad jej vyhodil poté, co se právník začal s kancléřem i prezidentem veřejně přít o autorství textu Klausovy amnestie, které popírá. Prezidentská kancelář výpověď zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, Hasenkopf se však nyní úspěšně ubránil žalobou.

"V okamžiku, kdy mi doručí rozsudek, bych měl v zásadě nastoupit do Kanceláře prezidenta republiky s tím, že tady mě máte, a uvidíme, jak si s tím poradíte. Udělat to musím," reagoval Hasenkopf na své vítězství ve sporu. "Může to být docela legrace," odpověděl na dotaz, zda si dokáže představit další spolupráci s Mynářem.

Právník je v současné době zaměstnaný jako advokátní koncipient. Bude se tak muset rozhodnout, jaké práci dá přednost. S Hradem bude řešit i to, zda bude za uplynulý rok a půl žádat ušlou mzdu a v jaké podobě. Připustil, že středeční rozhodnutí soudu ho překvapilo – čekal prý spíš, že odvolací senát spor vrátí k dalšímu projednání.

Sledování docházky na zakázku

Podle prezidentské kanceláře Hasenkopf loni v dubnu nepřišel pět dní do práce a problémy s docházkou měl prý dlouhodobě. Právník s tím nesouhlasí, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Právníkově žalobě v březnu vyhověl už Obvodní soud pro Prahu 1, který poukazoval na to, že zákoník práce pokládá okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na "určitou zakázku" Mynáře. Hrad se proti rozsudku odvolal.

Odvolací soud nečekaně argumentoval v Hasenkopfův prospěch především tím, že Hrad okamžitou výpověď správně nepředjednal s odbory. Právník, který členem odborů nebyl, přitom ve své žalobě tento nedostatek vůbec nenamítal.

"Věc necháme samozřejmě posoudit Nejvyšším soudem. Mám za to, že se z této kauzy stane precedenční záležitost, protože je to takový návrat k socialismu. Vysoce formální stránka – jednání s odbory – by neměla v této fázi vývoje společnosti tak dalece prostupovat do pracovněprávních vztahů," uvedl zástupce Hradu Marek Nespala.

Soud podle něj vzkázal veřejnosti, že když lidem není přidělována práce tak, jak si představují, pak je v pořádku, když zůstanou doma.