Ministerstvo financí (MF) chystá v souvislosti se zlepšením systému veřejných zakázek a úspor rozdělení podniku Státní tiskárny cenin. Z části podniku by mělo vzniknout Národní datové centrum, které by poskytovalo státu služby v oblasti IT. Na čtvrteční konferenci Nejvyššího kontrolního úřadu k veřejným zakázkám to uvedl náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

"Mohu garantovat, že nastavíme systém, který může zlevnit nakupování informačních technologií státem," uvedl Wagenknecht. Podle dřívějších informací bude řídit rozdělení podniku bývalý šéf pražského dopravního podniku Milan Křístek.

Státní tiskárna cenin zajišťuje tisk bankovek, akcií či osobních průkazů, má datové centrum v Praze. Využívá jej vedle MF i Národní bezpečnostní úřad nebo Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo ovšem chystá podle dřívějších informací výstavbu dalšího centra, které bude sloužit pro nově plánované registry. Jde například o elektronickou evidenci tržeb nebo kontrolních výkazů k DPH.

Podle Wagenknechta je v nové Strategii veřejné správy pro roky 2014 až 2020 navrženo rozdělení kompetencí ministerstva financí a vnitra v oblasti informačních technologií. MF by mělo poskytovat služby pro státní instituce o finančním řízení a auditu a také o sdílených službách datových center. Vnitro by pak mělo poskytovat služby pro celou veřejnou správu, včetně správy jednotlivých registrů a datových schránek.

Plánované centrální nákupy podle náměstka nebudou ve všech oblastech spadat pod jeden úřad. Cílem celého projektu je podle něj především stanovení jednotných pravidel a standardů pro nakupované zboží a určení maximální ceny. O řadě nákupů by se rozhodovalo centrálně, tedy za celý stát a o jiných by pak na základě určených pravidel rozhodovala jednotlivá ministerstva.

Jako příklad uvedl Wagenkencht nakupování služebních vozů. "Byly by určeny standardy parametrů vozů, maximální cena. A na základě těchto pravidel by mohla jednotlivá ministerstva vysoutěžit své služební vozy," uvedl. Některé nákupy by pak byly dokonce decentralizované. "Některé věci prostě nemá cenu kupovat v celém balíku. Prostě u nich neušetříte," uvedl bez konkrétního příkladu.

O podrobných pravidlech k centrálnímu nákupu zboží a služeb bude jednat vláda. Materiál k centrálním nákupům je nyní podle Wagenknechta v připomínkovém řízení. "Pokud to vláda odsouhlasí, mohl by v průběhu příštího roku postupně nabíhat. Nebude to velký třesk. Jde to o mít jednotný systém, ne to mít vše na jednom místě. Už tím samotným procesem jsme schopni uspořit peníze," uvedl.

Zatím ministerstva centrálně nakupují elektřinu, plyn, kancelářskou a výpočetní techniku, kancelářské potřeby a telekomunikační služby. Podle ministerstva pro místní rozvoj díky tomu stát v roce 2013 ušetřil 420 milionů korun. Stále je to ovšem jen zlomek celkových nákupů státu.