Do pošty Pražského hradu přišel ve středu výhrůžný dopis, který obsahoval bílý prášek. Adresován byl přímo prezidentu Miloši Zemanovi. Ve čtvrtek stejný prášek přišel také na Úřad vlády.

Podle Milana Chovance (ČSSD) první výsledky ukázaly, že prášek nebezpečný není, uvedl to pro Českou televizi. Budovu Úřadu vlády ve čtvrtek dopoledne kontrolují hasiči.

Podle Zemana byl dopis napsán ve jménu Islámského státu a protestuje proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. 

Kvůli prášku byli ve středu na Hradě policisté, hasiči a pyrotechnici. Prezident v Praze není, v těchto dnech je na návštěvě Zlínského kraje. Autora dopisu prezident pokládá za "obecního blázna".  

"V každé společnosti, a dokonce v každém městě je několik obecních bláznů a já pokládám ten dopis za dopis jednoho z obecních bláznů," prohlásil prezident. "Je psán takovým stylem, že ač nejsem psychiatr, troufal bych si tvrdit, že ten prášek bude buď mouka, nebo cukr, nebo v nejhorším případě prášek na praní," dodal na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Zlínského kraje.

Přesné znění dopisu ani to, o jaký prášek jde, zatím není přesně známo. K dalšímu zkoumání ho odvezli hasiči. Uvedla to mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková. Podle mluvčí hasičů Nicol Zaoralové výsledky expertizy mohou být během několika hodin i několika dnů podle toho, o jaký typ látky jde. 

Případ vyšetřuje policejní prezidium, pod které spadá ochranná služba Hradu. Právě od této služby obdržela policie kolem 10.45 informaci o výhrůžném dopise.

Podle odborníka z pražské policie, který se zabývá chemikáliemi a drogami, se v podobném případě nejdřív hlavně zajistí důkazy v okolí nálezu a zaznamená se situace na místě. V případě prezidenta řeší akci jeho ochranná služba. Dnes na místě byli hasiči, policie a pyrotechnici.

Musí se také zajistit, aby nikdo nepřišel do kontaktu s látkou, takže nepřipadá v úvahu například ochutnání, jak je to prý občas vidět v televizních seriálech. "To bych toho člověka poslal hned na psychiatrii," dodal policista. Látka by ho mohla usmrtit, a pokud je to droga, je intoxikovaný a nepatří v tu chvíli do služby, dodal kriminalista.

Další zkoumání chemikálie se odehrají v laboratoři, v tomto případě by to podle něj měl být kriminalistický ústav, který má nejlepší vybavení. Testy mají ukázat, zda je to běžná, či nebezpečná chemikálie, případně droga, a další podrobnosti.

Související