Američané podnikli ve středu dalších pět leteckých úderů na pozice radikálů z Islámského státu (IS) v Iráku a Sýrii. Terčem dvou náletů byla oblast jihovýchodně od Irbílu v iráckém Kurdistánu, další dva útoky směřovaly západně od Bagdádu a jeden na pozice islamistů v Sýrii. Podle USA útokům podlehl mimo jiné vůdce radikální skupiny Chorásán Muhsín Fadlí. Ke koalici proti IS se poskytnutím přímé pomoci ve středu přihlásilo několik evropských zemí.

Podle syrské exilové organizace SOHR mířil středeční nálet v Sýrii na okolí města Bukamal, které leží asi deset kilometrů západně od hranice s Irákem. Do útoků se zapojily stíhačky i bombardéry a všechny stroje se poté bezpečně vrátily, oznámilo velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku. Během náletů armáda údajně zneškodnila dva obrněné vozy, osm dalších vozidel, úkryt zbraní a několik dalších cílů.

Organizace SOHR ve středu také uvedla, že islamistická skupina an-Nusra, blízká al-Káidě, a skupina Ahrár aš-Šám, napojená na IS, nařídily svým bojovníkům evakuaci svých základen z hustě obydlených oblastí na východě Sýrie. "Těžké zbraně jsme ze základen odvezli. Nechceme, aby kvůli nám byli zraněni civilisté," uvedl zástupce fronty an-Nusra. Úterním leteckým úderům podlehlo podle SOHR kromě 50 radikálů v Sýrii také osm civilistů.

Americký ministr zahraničí John Kerry prohlásil, že vojenská kampaň proti IS bude nějakou dobu trvat a bude realizována různými způsoby. "Máme tu druhý den a bude tu i třetí a čtvrtý," prohlásil. Kerry také odmítl kritiku ze strany Íránu, který údery označil za útok na Sýrii. USA prý útočí na IS, a nikoli na Asadův režim.

Proti IS na severovýchodě země ve středu prý s úspěchem zasáhla i sama syrská armáda. Vojáci věrní režimu prezidenta Bašára Asada podle syrské státní televize "zlikvidovali značný počet teroristů". Damašek prohlásil po zahájení leteckých útoků USA a pěti arabských zemí, že i on bude pokračovat v boji proti radikálům.

Belgický ministr obrany Pieter De Crem ve středu oznámil, že vláda nabídne koalici vedené USA šest stíhaček F-16, 120 osob pilotů a dalšího podpůrného personálu a několik dopravních letounů jako pomoc v boji proti IS v Iráku. Účast Bruselu v operaci však ještě musí schválit parlament. Podle agentury Reuters má ale vláda v této otázce širokou podporu. Předchozí nabídku Belgie vyslat do Iráku 35 vojáků speciálních jednotek jako poradce USA nepřijaly.

Vyslání šesti stíhaček F-16 a personálu v počtu 250 mužů a žen do Iráku oznámilo také Nizozemsko. K mezinárodní koalici proti IS se přihlásila rovněž Itálie, Řecko oznámilo, že chystá dodávky munice iráckým Kurdům. V pátek se na žádost premiéra Davida Camerona sejde britský parlament, aby diskutoval o možné účasti země na leteckých úderech proti IS v Iráku. Cameron si je prý jist souhlasem všech stran. Účast na operaci v Sýrii však zatím vyloučil.

V noci na úterý podnikly USA a další země vůbec první letecké údery proti islamistům v Sýrii. Na akci se kromě Američanů podílely Jordánsko, Bahrajn, Saúdská Arábie, Katar a Spojené arabské emiráty. USA tehdy rovněž zaútočily na pozice extremistické skupiny Chorásán - tato odnož teroristické sítě al-Káida prý plánovala velký atentát v USA či v Evropě.

Spojené státy se svými spojenci podnikly celkem už téměř 200 leteckých útoků na pozice islamistů v Iráku a dvacet v Sýrii. Turecko ve středu popřelo, že by Američané využili k útokům na Sýrii tureckého vzdušného prostoru.

Alžírští islamisté zabili uneseného Francouze

Ve středu se mezitím objevily informace, že alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli v neděli na severu země. Paříž podle nich nesplnila ultimátum, aby ukončila nálety na IS. Na internetové video s násilnou smrtí pětapadesátiletého Hervého Gourdela, jemuž teroristé usekli hlavu, upozornila americká monitorovací služba SITE.

Francouzský premiér Manuel Valls v úterý prohlásil, že Francie nebude s násilníky vyjednávat. Reagoval tak na pohrůžku únosců, že zajatého Francouze zabijí, pokud Paříž neukončí své letecké údery proti islamistům v Iráku.

K únosu se rovněž na videu přihlásila údajná odnož IS, která se nazvala Vojáci chalífátu. Podle alžírských úřadů byl pětapadesátiletý Francouz unesen při výletu do hor asi sto kilometrů východně od metropole Alžíru.

Gourdel byl profesionální horský průvodce a nadšený fotograf a cestovatel. Do kabylské oblasti východně od alžírské metropole dorazil teprve v sobotu, aby tam absolvoval desetidenní horskou túru.

Rada bezpečnosti schválila rezoluci proti extremismu

Rada bezpečnosti OSN ve středu také schválila rezoluci, která vyzývá světové společenství k zablokování účasti zahraničních extremistů v konfliktech, zejména v Sýrii a v Iráku. Jednání rady předsedal prezident USA Barack Obama a přítomna byla řada dalších státníků včetně francouzského prezidenta Françoise Hollanda. Hlasování bylo jednomyslné, rezoluci tedy podpořilo i Rusko, které má jinak výhrady vůči americkému silovému postupu proti radikálům z hnutí Islámský stát.

Dokument doporučuje členským státům OSN shromažďovat a analyzovat údaje o pohybu osob v rámci boje s mezinárodním terorismem, aniž by přitom docházelo k diskriminaci odporující normám mezinárodního práva. Zablokovat pohyb teroristů a teroristických skupin má například účinná pohraniční kontrola, dodržování bezpečnostních zásad při vydávání cestovních a osobních dokumentů nebo boj proti padělkům.

Členské státy mají zajistit, aby jejich trestní kodexy obsahovaly tvrdé postihy "džihádistů a osob, které je verbují a financují". Státy jsou povinny zabránit vstupu na své území nebo tranzitu zahraničním extremistům, pokud mají hodnověrné údaje o jejich úmyslech.

Státy, které nebudou doporučení Rady bezpečnosti respektovat, budou vystaveny sankcím. Dokument podle agentury AFP výslovně stanoví, že členské státy OSN jsou povinny zabránit svým občanům v účasti v extremistických organizacích, jakou je Islámský stát.